گزارش ایران به سازمان ملل درباره قومیت‌ها در ایران، نامی از عرب‌های اهوازى نبرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان حقوق بشر اهواز طی بیانیه‌ای اعلام کرد، كه دولت جمهورى اسلامى ایران در گزارش کاملی که توسط " كمیته حقوق بشر در قوه قضائیه ایران"، درباره "اقوام و اقلیت‌ها" تهیه شده، نام عرب‌های اهواز را حذف کرده و هیچ اشاره‌ای به وجود عرب‌ها در ایران نمی‌کند.

این سازمان اضافه می‌کند، نمایندگی ایران در سازمان ملل، این گزارش را در دوره نهم کارگروه ویژه موضوعات مرتبط با "اقلیت‌های سازمان ملل" که در روزهای 24 و 25 نوامبر 2016 در مقر شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو برگزار شد، توزیع کرد.

گزارش جمهوری اسلامی درباره گروه‌های ملیتی در ایران
گزارش جمهوری اسلامی درباره گروه‌های ملیتی در ایران

در همین رابطه شیما سیلاوی، نماینده سازمان حقوق بشر اهواز و همچنین دکتر کریم عبدیان، مدير اجرايى این سازمان، در سخنانشان در حضور سایر سازمان‌های شرکت‌کننده و مسئولان سازمان ملل، به این گزارش که نامی از عرب‌های اهواز در آن برده نشده، اعتراض کرده و تاکید کردند "این موضوع، ادامه سیاست‌های رژیم ایران برای محو هویت و وجود عرب‌ها در اهواز را ثابت می‌کند."

مدير اجرايى سازمان حقوق بشر اهواز در سخنانش خواستار تغییر نام‌های شهرها و بازگرداندن نام‌های عربی اصلی در مناطق عرب‌نشین شد که جمعیت آنها در استان‌های مختلف این کشور بین 5 تا 7 میلیون نفر اعلام شده است.

عبدیان افزود: نام منطقه به "خوزستان" تغییر نام داده شد، در حالی که به مدت 600 سال به طور رسمی "عربستان" نامیده می‌شد. وی دلایل این تغییر توسط دولت رضا شاه را تلاش برای "تغییر هویت عربی منطقه" دانست.

او همچنین افزود: مناطق عرب نشين نزدیک به 90 درصد نفت ایران را تولید می‌کنند در حالی که مردم اين مناطق در فقر شدید زندگی می‌کنند و به آنها اجازه مشارکت در اداره امور مرتبط به خودشان نیز داده نمی‌شود و هیچ‌کس در سطح محلی یا کشوری آنها را نمایندگی نمی‌کند". او ادامه داد: بر این ملت، آسیمولاسیون اجباری، پاکسازی نژادی و مصادره اراضی تحمیل شده و بارها اختصاص 1.5 از درآمد نفت برای این اقلیم، از سوی مجلس ایران رد شده است.

گفتنی است که عرب‌های ایران در استان‌های "خوزستان"، "بوشهر"، "هرمزگان" و نیز در جنوب استان "ایلام" و بخش‌هایی از استان‌های "فارس" و"خراسان جنوبی" زندگی می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید