.
.
.

اختلاف در راس قدرت ایران...رئیس قوه قضائیه رفتار رئیس‌جمهوری را مایه شرمساری خواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

صادق لاریجانی، ضمن انتقاد شدید از واکنش رئیس‌جمهوری به لغو سخنرانی علی مطهری، دفاع نکردن روحانی از رئیس قوه قضائیه را مایه شرمساری خواند.

به گزارش پایگاه خبری "مشرق‌نیوز" رئیس قوه قضائیه ایران صبح امروز در سومین همایش فرماندهان بسیج قوه قضاییه، به موضوع حساب‌های بانکی قوه قضائیه پرداخت. او در سخنانش ضمن نفی واریز کردن وجوه قوه قضائیه به حساب‌های شخصی خودش، از رئیس‌جمهوری ایران به دلیل دفاع نکردن از رئیس قوه قضائیه انتقاد کرد.

محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس دهم، هفته گذشته از صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه در خواست کرده است در واکنش به گزارش منتشره شده از حساب‌های شخصی او، گزارشی از این حساب‌ها برای شفاف‌سازی ارائه کند. اشاره محمود صادقی به گزارش‌هایی در خصوص وجود «۶۳ حساب شخصی صادق لاریجانی» است. براساس این گزارش‌ها سود بانکی این حساب‌ها "سالانه ۲۵۰ میلیارد تومان است که رقمی در حدود ۲۰ میلیارد تومان ماهانه، به وی پرداخت شده است."

صادق آملی لاریجانی درباره لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد نیز گفت: دادستان مشهد بر حسب تشخیص خود و برخی اطلاعات که نهادها به او داده بودند تصمیمی گرفت نمی‌خواهم قضاوت کنم آیا حق بوده یا باطل.

او درباره واکنش حسن روحانی به این موضوع گفت:" اما من از رییس‌جمهور که تمام قد به میدان آمد و قبل رسیدگی حکم خود را داد تعجب می‌کنم. کاش عجله نمی‌کردید تا رسیدگی شود. آیا اینکه گفتید برای حفظ حقوق اساسی مردم این کار را کردید آیا برای رییس قوه قضاییه صدق نمی‌کند. رئیس قوه قضاییه از مردم نیست؟"

آملی لاریجانی گفت: "لغو سخنرانی یک نماینده یک مساله است اما شایعه علیه رییس قوه را مسئول نبودید دفاع کنید؟ برای سخنرانی یک نماینده اظهار نگرانی کردید اما اینکه نماینده لیست امید که به نحوی به شما هم مرتبط است رییس قوه را متهم کرده آنوقت شما وظیفه ندارید، این مایه شرمساری نیست؟"

رئیس قوه قضائیه همچنین از رئیس مجلس به دلیل سکوت در مقابل آنچه "اتهام به رئیس قوه قضائیه" خواند، انتقاد کرد و گفت: "این گلایه را از رییس مجلس هم دارم اما ایشان منصفانه‌تر گفته است. عرض من به رییس مجلس این است به رییس قوه قضاییه در مجلس تهمت زدند و سکوت کردید، البته من به دفاع شماها نیازی ندارم. به دنبال همین بحث‌ها گفتند مقام معظم رهبری هم از رییس قوه به شدت ناراحت است و حتی دیگر رییس قوه را به محضرشان نمی‌پذیرند در حالی که من دو بار به محضر رهبر انقلاب رفتم."

در پی بالا گرفتن اختلاف بین قوای مختلف در راس هرم قدرت در ایران، مدیران بانک ملی ایران گزارشی از حساب‌های منتسب به رئیس قوه قضائیه را در اختیار علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد و دارایی گذاشته‌اند.