.
.
.

ادامه موج بازداشت فعالان عرب توسط اداره اطلاعات اهواز

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به گزارش فعالان حقوق بشر اهوازی در چند روز گذشته اداره اطلاعات اهواز شمارى از فعالان عرب را در مناطق مختلف این شهر بازداشت كرد.

گزارش شده که در 25 آبان 1395 محمد سوارى، 22 ساله، از اهالى كوى علوى (حی الثورة) شهر اهواز توسط نيروهاى اداره اطلاعات بازداشت شد. محمد سوارى يكى از فعالان عرب اهل سنت اهوازى است. تا كنون خانواده او از دليل بازداشت و سرنوشت فرزندشان اطلاعى ندارند.

به گفته كريم دحيمى فعال حقوق بشر مقیم در لندن، محمد محمدى(عبيات) 20ساله، از اهالى حميديه در اول صبح چهارشنبه 26 آبان 1395 در ساعت 6:30 بامداد توسط اداره اطلاعات در منزل خود بازداشت شد. بنا به گفته بستگان محمد، او در سال 1393 به دليل فعاليت‌هاى مذهبى توسط اداره اطلاعات بازداشت شده بود و پس از بازداشت چند ماهه با سپردن وثيقه صدوپنجاه ميليون تومانی آزاد شد. خانواده محمد محمدى مى گويند که فرزندشان سابقا چندين بار به اداره اطلاعات در ستاد خبرى احضار شده بود. محمد محمدى يكى از شركت كنندگان در زنجيره‌هاى انسانى نجات كارون است.

در 28 آبان 1395 نيز فعال ديگرى بنام على سوارى 25 ساله، از اهالى كوى علوى (حى الثوره) شهر اهواز توسط اداره اطلاعات در منزل خود بازداشت شد. بستگان سوارى مى گويند که نيروهاى اداره اطلاعات هنگام ورود به منزل پس از بازرسی خانه تعدادى كتاب و وسائل شخصی على را با خود بردند. 30 آبان خانواده سوارى به ستاد خبرى واقع در كوى امانيه شهر اهواز مراجعه كرد اما تا كنون از سرنوشت فرزندشان اطلاعى در دست نیست. على سوارى يكى از فعالان عرب در كوى علوى (حى الثوره) است که پیش از بازداشت در شبكه‌هاى اجتماعى فعاليت زيادى داشت. على سوارى دوسال پيش در سالياد انتفاضه 1384 از ناحيه پا زخمى شده بود و پايش پلاتين دارد.خانواده على سوارى نگرانند كه در اثر شكنجه وضعيت او وخيمتر شود.

در 29 آبان 1395 روز شنبه ساعت 5:00 بامداد حكيم مروانى از اهالى منطقه ملاشيه توسط نيروهاى اداره اطلاعات اهواز در منزل پدريش بازداشت شد. بنا به گفته بستگانش، نيروهاى اطلاعاتی با لباس شخصی و بدون ارائه حكم قضائی حكيم مروانى را بازداشت و به مكان مجهولی منتقل كردند. حكيم مروانى دانشجوی تراشكارى دانشگاه اهواز و يكى از فعالان فرهنگى اهوازى است که در شبكه مجازى فعاليت‌هاى چشمگيرى داشته است. مروانى از عكاسان و طراحان حرفه‌اى است كه در سال جارى در مسابقه عكس مادر عكاسی ريحانه، مقام اول را كسب کرد.