.
.
.

ويديو: خاطره روحانی از اولين ملاقاتش با احمدی نژاد و بحث آژانس بین‌المللی هسته‌اى

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سايت‌هاى داخلى ايران ويدويى از حسن روحانی رئيس جمهورى ايران را بازنشر كرده اند كه نشان مى دهد وى از يك خاطره از ملاقاتش با محمود احمدی نژاد رئيس جمهور سابق ايران درباره آژانس بين الملى هسته اى تعريف مى كند كه احمدی نژاد از وى خواسته بود تا با البرادعى تماس بگيرد و بگويد كه ايران تمامى هزينه هاى ساليانه آژانس را در مقابل عدم ارسال پرونده ايران به شوراى حكام ، متحمل مى شود.
حسن روحانی كه در آن دوره دبیر اسبق شورای امنیت ملی ايران و مسئول پرونده هسته‌ای ایران بود ، گفته كه اين حادثه در کتاب خاطراتش منتشر شده و اين اولین دیدار او با محمود احمدی‌نژاد به‌عنوان رئیس‌جمهور، بود.

طبق متنى كه روزنامه " تهران امروز" قبلا منتشر کرده بود، روحانی در كتاب خاطرات خود درباره اين ملاقات می‌نویسد: در تاریخ 18‌/‌05‌/‌1384 قرار بود در آژانس، جلسه اضطراری شورای حکام تشکیل شود. آقای احمدی‌نژاد دو روز قبل از آن (16/05‌/‌1384) به من زنگ زدند و خواستند که به ریاست‌جمهوری بروم. ایشان گفتند چرا آژانس می‌خواهد جلسه فوق‌العاده بگذارد؟ گفتم می‌خواهند مسئله راه‌اندازی اصفهان را بررسی کنند".

روحانى افزوده: آقای احمدی‌نژاد گفتند آژانس حق ندارد چنین کاری بکند چون ما کار خلافی نکرده‌ایم، خوب است با البرادعی تلفنی صحبت کنید. گفتم اینطور نیست که مدیرکل همه‌کاره باشد، اعضای شورای حکام آژانس، سفرای 35 کشور هستند که براساس گزارش مدیرکل تصمیم می‌گیرند".

به گفته روحانى " بعد بحث شد که آژانس تحت نفوذ غرب است. پرسیدند چرا آژانس تحت نفوذ آنهاست؟ گفتم برای اینکه هم بیشتر بودجه آژانس را آنها می‌دهند و هم بر اکثر کشورهای عضو، نفوذ دارند. ایشان گفتند هزینه‌های آژانس در سال چقدر است؟ گفتم نمی‌دانم، مثلا چندصد میلیون دلار".

احمدی‌نژاد در ادامه گفته : " شما همین حالا به البرادعی زنگ بزنید و بگویید ما کل مخارج آژانس را می‌دهیم".

روحانى گفت: " اولا آژانس نمی‌تواند بپذیرد، چون برای مخارج آژانس و بودجه آن، مقرراتی وجود دارد و ثانیا ما هم چنین حق و اختیاری نداریم چون اگر به جایی بخواهیم کمک بلاعوض کنیم، مجلس باید تصویب کند".

احمدی‌نژاد در ادامه گفته: " من به شما می‌گویم، شما چه کار دارید! " كه روحانى جواب داده : " گفتم روش کاری من اینطور نیست و من چنین کاری نمی‌کنم. اگر اصرار دارید، خودتان با البرادعی صحبت کنید. در ادامه گفتم شما من را خواستید تا به من چنین توصیه‌ای کنید یا مسائل مربوط به بحث هسته‌ای را از من بپرسید؟! گفتند من نظرم را به شما می‌گویم".

روحانى افزوده: گفتم من فکر کردم من را خواسته‌اید تا به شما مشورت بدهم. اگر می‌خواهید چنین دستوراتی را بدون مشورت و تصویب در جلسه سران بدهید، خوب است زودتر، دبیر جدیدی را منصوب کنید و این دستورات را به او بدهید. بعد از آن جلسه هم با آقای علی لاریجانی تماس گرفتم و گفتم ظاهرا باید زودتر خود را آماده کنید و دبیرخانه را تحویل بگیرید".