.
.
.

ویدیو...دود نیشکر مردم خوزستان را خفه کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فعالان عرب اهوازی ویدیویی منتشر کرده‌اند که در آن ساکنان محلی، با شکایت از طرح توسعه نیشکر، این طرح را مسئول بیکاری، آوارگی و بیماری‌ مردم منطقه معرفی می‌کنند.

ساکنان روستای خضریات از توابع فلاحیه (شادگان) در جنوب شرقی اهواز می‌گویند طرح توسعه نیشکر علاوه بر آنکه زمین‌هایشان را غصب کرده و هیچ فرصت شغلی در اختیار آنهار قرار نداده، آب آشامیدنی سالم نیز در اختیار آنها قرار نمی‌دهد و آنها ناچارند، آب شرب مورد نیاز را با تراکتور از سایر مناطق تهیه کنند.

این افراد می‌گویند که مسئولان شرکت نیشکر به رغم وجود نیروی کار محلی، افراد غیربومی را استخدام می‌کند و همچنین با آتش زدن مزارع نیشکر، موجبات بیماری مردم محلی را فراهم آورده است. یش از برداشت نیشکر برای ازبین بردن شاخ و برگ اضافی آن، مزارع نیشکر را می‌سوزانند. با ازبین رفتن کاه و کلش، علف و گیاهان هرز و جانورانی مثل مار که در لابه‌لای گیاهان می‌خزند، قسمت اصلی نیشکر که همان ساقه آن است باقی می‌ماند و برداشت دستی یا مکانیزه به آسانی انجام می‌شود. این روش سال‌هاست منسوخ شده است.

ساکنان محلی می‌گویند خانواده‌هایشان و به ویژه کوکان به دلیل در معرض دود قرار گرفتن دچار بیماری‌های ریوی شده و همینک تعدادی از آنها در بیمارستان‌ها،بستری هستند. پیمانکاران شرکت توسعه نیشکر علاوه بر اینکه حاضر به تقبل هزینه درمان این افراد نشده‌اند، به درخواست کارگران برای دریافت مبلغی از حقوق‌هایشان جهت معالجه خانواده‌هایشان نیز جواب منفی داده‌اند.


علیرغم هشدارها و مخالف‌های مکرر مردم و مسئولین، طرح توسعه نیشکر و شرکت‌های وابسته به آن کماکان به آلوده کردن محیط زیست و به خطر انداختن جان مردم ادامه می‌دهند.

"اسماعیل ارزانی بیرگانی" فرماندار اهواز سوزاندن مزارع نیشکر را یک خطای بزرگ دانسته و می‌گوید: خاکستر و دود ناشی از این سوزاندن مزارع آلودگی هوای شهر را مضاعف کرده و به سلامت مردم آسیب وارد کرده است.

"سید خلف موسوی" شهردار اهواز نیز موضوع خاکستر نیشکر یکی از تهدیدهای زیست محیطی شهر اهواز دانسته است.

"علی بنی عگبه" رییس اداره حفاظت محیط زیست اهواز، به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران گفته: "آتش زدن مزارع نیشکر برای برداشت محصول به هیچ وجه از نظر محیط زیست قابل قبول نیست. بیش از دو سال پیش پرونده قضایی علیه شرکت نیشکر بابت سوزاندن مزارع و آلوده کردن تشکیل شده است اما این پرونده تا کنون معلق مانده است."

پیش از این دکتر «حسن مزارعی» عضو هیأت علمی دانشکده حقوق دانشگاه شهید چمران اهواز به روزنامه همشهری گفته بود: اگر فعالیت آن کارخانه به سلامت مردم آسیب زده و بیماری ایجاد کند، فارغ از اینکه محیط زیست آسیب دیده باشد یا خیر، مردم می توانند رأسا علیه آن کارخانه یا واحد صنعتی اعلام جرم کنند. طبق قانون تملک، شرکت ها موظفند اراضی را از صاحبان آنها خریداری کنند و اگر این اراضی در تملک فرد خاصی نباشد، باید از اداره کل منابع طبیعی مجوز گرفته شود.

چند روز پیش نیز "کوروش بهادری" مدیر هواشناسی خوزستان، با اشاره به آغاز فصل بارندگی، از احتمال اسیدی بودن باران‌های اهواز خبر داد. او اگرچه علت اسیدی بودن باران‌ها را نامشخص اعلام کرد، لیکن از دود ناشی از مزارع نیشکر به عنوان یکی از عوامل این موضوع نام برد.