.
.
.

تصویب لوایح تمدید تحریم‌های ایران و مجازات نظام سوریه و حامیانش در مجلس نمایندگان آمریکا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مجلس نمایندگان آمریکا، چهارشنبه ۱۶ نوامبر لایحه‌های دو قانونی را به تصویب رساندند که یکی از آن‌ها، تحریم‌های واشینگتن علیه تهران را تا ۱۰ سال دیگر تمدید می‌کند و دیگری، تحریم‌های جدیدی علیه نظام سوریه و حامیانش به اتهام ارتکاب جنایت‌های جنگی اعمال می‌کند.

این مصوبه‌ها نشان از آن دارد که قانونگذاران آمریکایی در پی آن هستند با صرفنظر از این‌که چه کسی رئیس جمهوری ایالات متحده خواهد شد، نقش پر رنگ‌تری در سیاست‌های کشورشان در خاورمیانه ایفا کنند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، مجلس نمایندگان آمریکا با اکثریت ۴۱۹ رای، تمدید قانون تحریم‌های ایران را به مدت ۱۰ سال تمدید کرد.

این قانون برای نخستین بار سال ۱۹۹۶ برای ایجاد موانعی در برابر سرمایه‌گذاری در بخش انرژی ایران و جلوگیری از دست‌یابی این کشور به جنگ‌افزارهای هسته‌ای تصویب شده بود.

مجلس نمایندگان آمریکا همچنین قانونی را تصویب کرد که تحریم‌هایی علیه دولت سوریه و حامیانش از جمله روسیه و ایران به خاطر ارتکاب جنایت‌های جنگی و جنایت علیه بشریت، اعمال می‌کند.

صلاحیت قانون تحریم‌های ایران با پایان سال ۲۰۱۶ به پایان می‌رسد. اکنون باید مجلس سنای آمریکا هم این مصوبه را تایید کند تا پس از امضایش از سوی باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، به قانون تبدیل شود.

دولت اوباما و قدرت‌های جهانی، سال گذشته به توافقی با تهران دست‌ یافته بودند که بر پایه آن در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور کاهش یابد.

اما قانونگذاران مجلس نمایندگان آمریکا می‌گویند که می‌خواهند قانون تحریم‌های ایران پا برجا بماند تا در درجه اول، جلوی اعمال تحریک‌آمیز این کشور گرفته شود و در درجه دوم، رئیس جمهوری آمریکا این توانایی را داشته باشد که در صورت تخلف ایران از توافق هسته‌ای، به سرعت تحریم‌ها علیه این کشور را اعمال کند.

الیوت آنجل بلندپایه‌ترین عضو دمکرات کمیسیون امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا که از حامیان لایحه قانونی است، گفته است:‌ «حتی پس از انتخابات دشوار در آمریکا و تغییر کسانی که در راس قدرت هستند، رهبری آمریکا در صحنه جهانی دچار تعلل نخواهد شد».

اد رویس حامی اصلی لایحه تحریم‌های ایران گفت: «این قانون ابزاری قاطع است».

او ادامه داد: «پایان اعتبار قانون می‌توانست آسیبی که توافق هسته‌ای ایجاد کرده و باراک اوباما آن را امضا کرده بود را دو چندان کند. این مساله می‌توانست به ايران این پیام را بدهد که ایالات متحده دیگر مخالف نقش ویرانگر تهران در خاورمیانه نیست».

تصویب این لایحه یک هفته پس از انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهوری آمریکا صورت می‌گیرد. جمهوری‌خواهان در کنگره به علاوه ۲۰ قانونگذار دمکرات، با توافق هسته‌ای که ترامپ به شدت از آن انتقاد کرده، اعلام مخالفت کرده‌اند.

قانونگذارانی از دو حزب گفتند که امیدوارند دو حزب جمهوری‌خواه و دمکرات، با ادامه سیاست‌های سخت‌گیرانه علیه ایران در دوره رئیس جمهوری جدید ادامه دهند.