فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • هنرمند زن ایرانی به دلیل عریان شدن در خیابان به زندان محکوم شد

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  دادستان تهران خبر داد، زنی که در یکی از خیابان‌های تهران عریان شده بود، به جرم تشویق به فساد و فحشا به طور غیابی به حبس محکوم شد.

  سایت عصر ایران، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران گزارش کرد، زنی که چند ماه پیش در اطراف برج میلاد برهنه شده بود، به جرم تشویق به فساد و فحشا به حبس محکوم شده است. دادستان تهران اشاره‌ای به جزئیات حکم صادره برای این هنرمند ایرانی، نکرد، لیکن پیش از این "بهمن کشاورز"، رئیس اتحادیه سراسری کانون وکلای دادگستری ایران گفته بود تشویق به فساد و فحشا می‌تواند تا 10 سال زندان داشته باشد.

  "موژان محمد طاهر" کارگردان سینما و فعال حقوق زن در ۱۲ فروردین سال ۱۳۹۵ که در تقویم رسمی ایران، از آن به عنوان "روز جمهوری اسلامی" یاد می‌شود، در شهر تهران کنار برج میلاد دست به اعتراض برهنه زده بود. در دو فیلمی که از این حرکت اعتراضی او در فضای مجازی منتشر شد، او یک‌بار در خیابان گیشا و یک بار در اتوبان شیخ فضل الله در مقابل دوربین و در حالی که در زیر چادر لباسی به تن ندارد، چادر خود را از روی سر برمی‌دارد او سپس به خارج رفت و در آنجا مصاحبه هایی با رسانه ها انجام داد.

  او مادر یک دختر دو ساله و بازیگر و کارگردان سی و شش ساله تئاتر و سینماست. موژان لیسانس‌اش را دررشته کارگردانی سینما گرفته و فوق‌لیسانس‌اش را دررشته ادبیات نمایشی. چند فیلم کوتاه کارگردانی کرده، تئاترهای زیادی را در شهرستان‌ها روی صحنه برده و در آن بازی کرده و نمایشنامه‌ خوانی کارگردانی کرده است.

  موژان محمد طاهر درباره این حرکت اعتراضی گفته بود: «این روز را برای نه گفتن به جمهوری اسلامی و قوانین ضد زنش انتخاب کردم. این نوع اعتراض به زنان در ایران جسارت بیشتری می‌دهد که خود را در صحن مبارزه علیه وضع موجود پیدا کنند. زنانی هستند که از ابراز حقوق خود و مبارزه برای آن ترس دارند و قدم به جلو برنمی‌دارند. من با این کارم خواستم این جسارت را به زنان بدهم تا دیگر ساکت نباشند. من روی بدن برهنه‌ام نوشتم نمی‌خواهم دیگر برده باشم. این فقط حرف من نیست. بلکه حرف بسیاری از زنان در ایران است. حرف زنانی است که زیر قوانین ضد زن له‌شده‌اند. زنانی که حتی حق ابراز احساس خود را ندارند. من دیگر نمی‌خواهم برده باشم زیرا می‌خواهم آزادباشم و تنم متعلق به خودم باشد. این را به نمایندگی تمام زنانی که صدایشان به‌جایی نمی‌رسد، بیان کردم. این اقدامم را در شرایط خیلی دشوار و بغرنجی انجام دادم. زیر سایه حکومتی که زنان معترض را دستگیر می‌کند و در گوشه زندان حبس می‌کند.»

  در سال‌های گذشته زنان معترض و به ویژه فمن‌ها با عریان شدن در امکان عمومی اعتراض خود به شرایط را نشان داده‌اند. بسیاری‌ها با اين شيوه اعتراضی مخالفان هستند و آن را نوعی هنجارشکنی می‌دانند و برخی دیگر معتقدند که دیگر وسیله‌ای برای اعتراض کردن به جز عریان شدن باقی نمانده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران