فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • رئیس‌کل بانک‌مرکزی ایران: نظام بانکی ایران در وضعیت چندان مناسبی به سر نمی‌برد

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  رئیس‌کل بانک‌مرکزی ایران با تاکید بر اینکه نظام بانکی در وضعیت نامناسبی به سر می‌برد، گفت: تنگنای مالی موجب تشدید این وضعیت شده و ۴۵ درصد دارایی‌های بانکها منجمد است.

  به گزارش روزنامه قانون به نقل از بانک مرکزی، ولی‌الله سیف در نخستین نشست مشترک رئیس و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس و مدیران ارشد بانک مرکزی گفت: هم‌اکنون نظام بانکی ایران در وضعیت چندان مناسبی به سر نمی‌برد و تنگنای مالی موجب تشدید این وضعیت شده است؛ در حالی که عمده مسئولیت تامین مالی اقتصاد بر عهده شبکه بانکی است، نزدیک به ۴۵ درصد از منابع و دارایی‌های بانک‌ها منجمد و غیرقابل استفاده بوده و بازدهی مناسب را ندارد.

  ‌او که رئیس شورای پول و اعتبار نیز است، در خصوص یکسان‌سازی نرخ ارز گفت: اولین مرحله رشد و توسعه، برخورداری از افق بلندمدت، باثبات و به دور از شوک در اقتصاد است و باید کِشتیِ اقتصاد را با آرامش به مقصد رساند؛ در این میان طرح یکسان‌سازی نرخ ارز نیز تابعی از این رویه است و برای اجرای آن، باید بستر و شرایط مطلوب و آرامش مورد نیاز فراهم باشد.

  وی اظهار داشت: طرح یکسان سازی نرخ ارز قرار بود پس از گذشت چندین ماه از اجرای توافق برجام عملیاتی شود که یکی از پیش‌نیازهای اصلی آن، عادی‌سازی روابط بانکی بین‌المللی است که اگرچه تاکنون سرعت کمی داشته با توجه به شرایط اخیر امید می‌رود روند آن تسریع شود. البته در شرایط حاضر، با بانک‌ها و موسسات بین‌المللی در حال برگزاری جلسات و بررسی راهکارهای پیشبرد این موضوع هستیم؛ اما نیاز است با تدبیر و دیپلماسی، روابط بانکی بین‌المللی را بهبود بخشید.

  رئیس‌کل بانک‌مرکزی، درباره وضعیت ایران در فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی، خاطرنشان کرد: از الزامات گسترش روابط بانکی و اقتصادی با بانک‌های دنیا، بهبود وضعیت ایران در سازمان بین‌الدولی FATF بود. بانک‌های خارجی برای ایجاد روابط بانکی و ارایه خدمات باید امکان شناسایی مناسب مشتریان خود را داشته باشند و تا زمانی که در این زمینه اطمینان قطعی حاصل نکنند، نسبت به برقراری ارتباط تردید دارند؛ بر همین اساس با پیگیری‌های کارشناسان وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی نام کشور ایران از فهرست سیاه FATF خارج شد.

  وی ادامه داد: FATF از هیچ کشوری اطلاعات بانکی ‌نمی‌گیرد و تنها شفافیت نقل و انتقالات مالی کشورها را مورد تاکید قرار می‌دهد. با این‌حال FATF یا برنامه ویژه اقدام مالی در ایران مخالفان و موافقان متعددی دارد و گاه تا حد خیانت به کشور و زیرپانهادن عزت ملی توصیف شده است. غلامعلی حداد عادل، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در این‌با‌ره گفته: " مسلماً چنین محدودیت‌هایی قابل اجرا نیست. مردم و رهبری این نوع تحقیرها، دخالت‌ها و تسلیم‌ها را تحمل نمی‌کنند."

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران