.
.
.

وزارت بهداشت ایران، تقلب در مقالات علمی این کشور را تایید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، ضمن تایید تخلف صورت گرفته در مقالات علمی ایرانی، از تشکیل جلسه اضطراری این وزارتخانه برای برخورد با متخلفان خبر داد. سخنگوی این وزارتخانه نیز، تقلب‌ها را مایه شرمندگی دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر شاهین آخوند زاده، ضمن "اشتباه بزرگ" خواندن این تقلب، گفت: افرادی که در تهیه این ۵۸ مقاله نقش داشتند عمدتا دانشجو و غیر هیات علمی بودند اما این موضوع آنها را از اشتباه بزرگی که داشته اند مبرا نمی کند.

چندی پیش تعدادی از نشریات وابسته به نیچر ۵۸ مقاله دانشمندان ایرانی را بخاطر دستکاری توسط نویسندگان تعلیق کرد. بر اساس مقاله ای که در سایت هفته نامه علمی nature، به چاپ رسیده، در ۵۸ مقاله که توسط ۲۸۲ پژوهشگر ایرانی نوشته شده، نشانه‌هایی دال بر وجود تبانی در روندهای ارزیابی علمی و انتشار آنها یافت شده است.

آخوند زاده ادامه داد: ما این مقاله ها را بررسی کردیم و تیم متخصصی آنها را رصد کرده است و متوجه شدیم که این ۵۸ مقاله همگی از طریق یک شرکت نشر غیر قانونی که در زمینه خرید و فروش مقاله و پایان نامه فعالیت می کند در این انتشارات خارجی به چاپ رسیده است.

قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: به همه دانشگاه های علوم پزشکی که این افراد در آنجا حضور داشته اند نامه ای ارسال شده است که در صورتی که فردی به وسیله این مقالات ارتقاء پیدا کرده است، آن ارتقاء لغو می شود و اگر پرونده عضو هیات علمی در دست بررسی ارتقاء است آن ارتقاء متوقف می شود. کمیته های اخلاقی دانشگاه ها جلسه تشکیل خواهند داد و با دانشجویان و استادانی که در این مقالات نقش داشته اند برخورد می کنند.

وی درباره شناسایی این شبکه خرید و فروش مقالات علمی در خارج و داخل گفت: این شبکه اکنون شناسایی شده است و بخش های مختلف قضایی و حقوقی در حال کار بر روی آن هستند و به زودی برخوردهای شدیدی با این افراد صورت می گیرد. ما به وزارت علوم هم اعلام کردیم که چه برخوردهایی را با این افراد که این ۵۸ مقاله را منتشر کرده اند، خواهیم داشت.

خبرگزاري ايرنا در این‌باره از قول ايرج حريرچي سخنگوی وزارت بهداشت، نوشت: " برخي از اين تقلب‌ها مايه شرمند‌‌‌‌گي است، همه اين متقلبان به كميته‌هاي تخلفات معرفي و اگر پاد‌‌‌‌اش يا ارتقا گرفته باشند‌‌‌‌ از آنان پس گرفته مي‌شود‌‌‌‌.»

قائم‌مقام وزير بهد‌‌‌‌اشت د‌‌‌‌ر خصوص انواع تقلب‌هاي صورت گرفته د‌‌‌‌ر اين مقالات توضيح د‌‌‌‌اد‌‌‌‌: "برخي تقلب‌ها كاملا واضح بود‌‌‌‌ه است، تقلب‌هاي متوسط آنها كپي كرد‌‌‌‌ن بود‌‌‌‌ه است، د‌‌‌‌ر برخي اسم فرد‌‌‌‌ د‌‌‌‌يگري را به عنوان د‌‌‌‌اور مقاله معرفي كرد‌‌‌‌ه‌اند‌‌‌‌ و از يك ايميل كه خود‌‌‌‌شان ساخته‌اند‌‌‌‌، خود‌‌‌‌شان نظر و جواب د‌‌‌‌اوري را ارايه كرد‌‌‌‌ه‌اند‌‌‌‌ و واقعا برخي از اين تخلفات مايه شرمند‌‌‌‌گي است. البته برخي موارد‌‌‌‌ تقلب نيز ناشي از ناآگاهي و غيرحرفه‌اي بود‌‌‌‌ن مقاله‌نويس بود‌‌‌‌ه است. عمد‌‌‌‌ه اين تخلفات را كساني انجام د‌‌‌‌اد‌‌‌‌ه‌اند‌‌‌‌ كه اد‌‌‌‌عاي كار حرفه‌اي د‌‌‌‌اشته‌اند‌‌‌‌ و مي‌خواستند‌‌‌‌ به نويسند‌‌‌‌گان مقاله كمك كنند‌‌‌‌ و وقتي معيار علمي و اخلاقي د‌‌‌‌ر كار نباشد‌‌‌‌، گاهي برخي افراد‌‌‌‌ قرباني مي‌شوند‌‌‌‌."

در این زمینه از معاونان وزیر و مسئولان رده‌بالا وزارت بهداشت به عنوان افرادی که در این تقلب دست داشته‌اند، نام برده ‌می‌شود. حریرچی در این باره گفت: «هيچ يك از مسوولان ارشد‌‌‌‌ وزارت بهد‌‌‌‌اشت، كوچك‌ترين ارتباطي با موضوع مقالات تقلبي ند‌‌‌‌اشته‌اند‌‌‌‌ و به طور كلي هيچ‌يك از متقلبان د‌‌‌‌ر هيچ زماني پست مد‌‌‌‌يريتي د‌‌‌‌ر وزارت بهد‌‌‌‌اشت ند‌‌‌‌اشته‌اند‌‌‌‌ و اسامي آنها د‌‌‌‌ر وزارت بهد‌‌‌‌اشت وجود‌‌‌‌ د‌‌‌‌ارد‌‌‌‌.»