.
.
.

سخنگوی دولت ایران: چه اشکالی دارد فراکسیون سایر اقوام نیز در مجلس تشکیل شود؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سخنگوی دولت ایران، ضمن استقبال از تشکیل فراکسیون مناطق ترک‌نشین در مجلس شورای ایران، پرسید: چه ایرادی و اشکالی دارد که کردها، بلوچ‌ها و سایر قومیت‌ها نیز مانند هم‌میهنان آذری‌مان در مجلس شورای اسلامی فراکسیون داشته باشند؟

محمدباقرنوبخت در گفت‌وگو با روزنامه قانون گفت: عده‌ای از نمایندگان مجلس که از هم‌میهنان آذری زبان ما هستند، فراکسیونی را برای رسیدگی بهتر به مسائل مربوط مناطق ترک زبان تشکیل داده‌ند. این تشکل با واکنش‌های متفاوتی روبه‌رو شده است و برخی نیز این اقدام را متضاد با اتحاد ملی و وحدت میان قومیت‌ها معرفی می‌کنند ولی برخی دیگر نظری متفاوت با آنها دارند و تشکیل این فراکسیون را به نفع کشور می‌دانند.

سخنگوی دولت افزود: در مجلس شورای اسلامی هر چه فراکسیون‌ها بیشتر باشد، برای پیشبرد امور بهتر است ولی تشکیل این فراکسیون‌ها باید بیشتر جنبه همگرایانه داشته باشد و در مسیری پیش برود که وحدت ملی را بیشتر کند.

معاون رییس‌جمهور ادامه داد: در کشور ما ایران باید به همه فرهنگ ها که در داخل این مرز و بوم وجود دارند احترام گذاشته و به عنوان فرصت نگاه کنیم و البته فراموش نکنیم که هماهنگ کردن این فرهنگ‌های مختلف با یکدیگر از اهمیت بالایی برخوردار بوده و مهم است که نباید نادیده‌گرفته شود.

محمدباقر نوبخت گفت: ایرادی ندارد ما هرجمعی که در یک یا چند نقطه اشتراک نظر دارند را بتوانیم هماهنگ کنیم ودر ادامه با استفاده از فرصت وجودی آنها، تشکل‌ها را در یک زنجیره بزرگتر قرار دهیم و برای پیشرفت کشور از آنها استفاده کنیم.

سخنگوی دولت ایران خاطرنشان کرد:ما باید از همه فرهنگ‌های کشور به عنوان یک فرصت استفاده کنیم و در همین راستا چه ایرادی و اشکالی دارد که کردها،بلوچ‌ها و سایرقومیت‌ها نیز مانند هم‌میهنان آذری‌مان در مجلس شورای اسلامی فراکسیون داشته باشند؟

فراکسیون مناطق ترک‌نشین در تاریخ 9 آبان 1395 با حضور 100 نماینده مجلس تشکیل شد و 25 نفر عضو شورای مرکزی آن هستند. الیاس حضرتی نماینده ترک تهران نیز از اعضای این فراکسیون است. مسعود پزشکیان نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر و وزیر بهداشت سابق ایران در دوره سید محمد خاتمی، ریاست این فراکسیون را بر عهده دارد.

تشکیل این فراکسیون واکنش‌های مثبت و منفی زیادی در پی داشت. "زهرا ساعی"، سخنگوی این فراکسیون در توضیح هدف تشکیل این فراکسیون گفته است:‌ "با توجه به گستردگی مناطق ترک نشین در سراسر کشور و مدیریت راهبردی برای حل مشکلات در این مناطق این فراکسیون با حضور نمایندگان ترک زبان تشکیل شد که هدف آن استفاده از ظرفیت نمایندگان برای رفع مشکلات مناطق ترک نشین است. ‌باتوجه به اینکه نمایندگان عضو این فراکسیون در کمیسیون های مختلف عضو هستند، به دنبال آن هستیم تا مشکلات مربوط به حوزه ‌های مختلف را از طریق اعضای فراکسیون عنوان کنیم."

پیش از این فعالان سیاسی و فرهنگی عرب از نمایندگان عرب حاضر در مجلس ایران خواسته بودند با تشکیل چنین فراکسیونی، مطالبات مردم عرب را با قدرت و هماهنگی بیشتری مطرح و پیگیری کنند.

ایران کشوری است با تعدد ملیتی، زبانی و فرهنگی اما تنها زبان فارسی در این کشور رسمیت دارد، با این همه ماده 15 قانون اساسی ایران به همه ملیت‌ها حق آموزش زبان مادری خود را داده است، اما این ماده از انقلاب 1979 تا کنون به اجرا گذاشته نشده و حتی برخی چه در اپوزیسیون و چه در حاکمیت اجرای آن را مقدمه تجزیه ایران قلمداد می‌کنند.