.
.
.

شعارهای عرب‌ستیز در روز کورش و بی توجهی رسانه‌های فارس‌زبان به آن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روز گذشته 28 اکتبر 2016 شماری از ایرانیان به بهانه روز کورش در پاسارگاد تجمع کردند و با سر دادن شعارهایی این روز را که مدعی جهانی بودن آن هستند گرامی داشتند.

در این تجمع برخی از شرکت‌کنندگان، شعارهایی سر دادند که کاملا نژادپرستانه و عرب‌ستیز بود، از جمله، "ما آریایی هستیم، عرب نمی‌پرستیم"، و"همش میگن دسته خداست، هرچی بلاست از عرباست".

بسیاری از رسانه‌های فارس‌زبان متعلق به کشورهای اروپایی و آمریکا که این رویداد را منعکس کردند در گزارش‌های خود هیچ اشاره‌ای به عرب‌ستیزی سایه انداخته بر این تجمع نکردند و تنها تلاش کردند آن را به عنوان تجمعی مردمی قلمداد کنند.

ناظران می‌گویند که رشد عرب‌ستیزی در ایران، کشوری که عرب‌ها یکی از ملیت‌های عمده آن را تشکیل می‌دهد و نیز وجود 400 میلیون عرب در 22 کشور که بعضا همسایه ایران هستند، تحول خطرناکی به شمار می‌رود که حداقل نیازمند پرداختن رسانه‌های خارجی کشورهایی بود که با پول مالیات شهروندان اکثرا ضد نژادپرستی راه‌اندازی شده‌ است.

در حالی که برخی این تجمع را ضد دولتی قلمداد کرده، آن را بازتاب مخالفت شهروندان ایرانی با سیاست‌های سرکوبگرانه رژیم ارزیابی می‌کنند، اما برخی دیگر معتقدند که دولت جمهوری ایران می‌خواهد از این تجمع و جهت‌گیری عرب‌ستیز آن به سود دخالت‌های خود در کشورهای عربی استفاده کرده، این دخالت‌های پرهزینه را برای شهروندان ایرانی توجیه کند.

تا کنون هیچیک از ارگان‌های دولتی ایرانی و یا گروه‌های اپوزیسیون نه تنها به کارگیری شعارهای عرب‌ستیز را محکوم نکرده‌اند بلکه بسیاری از رسانه‌های مخالف با نشر گسترده گزارش‌های خبری-تصویری این رویداد عرب‌ستیز را پوشش دادند.

گفتنی است، روزی را که تجمع‌کنندگان در پاسارگاد "روز جهانی کورش" نامیده‌اند از سوی هیچکدام از موسسه‌های بین‌المللی از قبیل سازمان ملل و یا ارگان‌های وابسته به آن مانند یونسکو به رسمیت شناخته نشده است.

یادآوری می‌شود که بحث درباره محل دقیق دفن و علل مرگ کورش بنیان‌گذار سلسله هخامنشیان و آثار منسوب بو وی آکنده از سناریوهای ضد و نقیض است اما آنچه مسلم است همه ملت‌ها حق دارند که هر مناسبتی را که صلاح می‌دانند بزرگ بدارند ولی آنچه ناپسند است، تشکیل تجمعاتی با جهت‌گیری نژادپرستانه است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم