.
.
.

تعدادى از قراردادهاى نفتى جديد ایران با شركتهای خارجى به سپاه واگذار شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در روزهاى اخير پروژه هاى اجرايى چندين قرارداد نفتى جديد كه وزارت نفت ایران با شركتهای خارجى امضا كرده بود به شركتهاى وابسته به سپاه پاسداران واگذار شد.

علاوه بر توافق وزارت نفت ایران با شرکت فرانسوی " توتال" براى اجراى پروژه توسعه میدان نفت "آزادگان" توسط قرارگاه "خاتم الانبیاء" ، چهار پروژه ديگر براى توسعه میادین نفتی را به شرکت توسعه نفت و گاز "پرشیا" وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام واگذار، كه همگى وابسته به سپاه پاسداران است.

بیژن زنگنه وزیر نفت ایران گفته است که پروژه توسعه میدان نفت آزادگان به صورت موقت و برای مدت سه ماه به قرارگاه خاتم واگذار شده است. او از این قرارگاه خواسته است که در این مدت یک شریک خارجی برای سرمایه‌گذاری در این پروژه بیابد.

مدیر اجرایی این ستاد پس از امضای نخستین قرارداد با وزارت نفت گفته بود که پروژه میدان "آزادگان" نیز باید به شرکت "پرشیا" واگذار شود. زنگنه با تائید این خبر گفته است که در نهایت میدان "آزادگان" به شرکت‌های وابسته به قرارگاه خاتم واگذار شده است.

واگذاری میدان "آزادگان" به "قرارگاه خاتم" و همچنین واگذاری چهار میدان نفت و گاز به ستاد اجرایی فرمان امام از آن جهت اهمیت دارد که وزیر نفت ایران پیش از این شرکت‌های داخلی را “ناتوان” و “گران‌فروش” خوانده بود.

وزارت نفت ایران همزمان با گفت‌وگوهای هسته‌ای طرح تدوین قراردادهای نفتی موسوم به IPC را در دستور کار قرار داد تا شرکت‌های بین‌المللی را به حضور در بازار ایران ترغیب کند.

ناظران مسايل اقتصادى ايران مى گويند كه حسن روحانی رئيس جمهور اين كشور با اينكه بارها از فعالیت‌های اقتصادی سپاه پاسداران انتقاد کرده، اما عملا پروژه‌های بزرگ نفتى را به اين ارگان نظامى سپرده تا مانع اجراى قراردادهاى نفتى دولت با شركتهاى خارجى نشود.