.
.
.

ويديو.. آیا سرود ملی ایران از سرود ملی کره نسخه‌برداری شده است؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

برخى كاربران فضاى مجازى با انتشار ويديويى از شباهت سرودهای ملی دو کشور ایران و کره جنوبی اين سؤال را مطرح كرده اند كه آيا که آهنگ سرود ملی ایران از روی نسخه کره‌ای نوشته شده است؟.

سرود ملی کره جنوبی بیش از نیم قرن، قبل از سرود ایران، ثبت و به رسمیت شناخته شده است.

سرود ملی ایران که مهر خاوران نام دارد، در سال 1990، به رسمیت شناخته شد. شعر این سرود که 59 ثانیه زمان دارد، توسط ساعد باقری سروده و آهنگسازی آن توسط حسن ریاحی انجام شده است. پیش از آن "پاینده بادا ایران" سرود ملی ایران بود.

سرود ملی کره جنوبی "آئِگوگا" به معنای «سرود مهر میهن» نام دارد. شعر این سرود را "یون چی هو" و "آن چانگ‌هو" در اواخر قرن نوزدهم سروده و ملودی آن را "آن ایک تای" در سال 1935 ساخته است. این سرود در سال 1948 به عنوان سرود ملی کره جنوبی به رسمیت شناخته شد.

در اين باره، مانی جعفرزاده، آهنگساز و رهبر ارکستر به سايت «موسیقی ما» می‌گوید: «گمان مى‌كُنم اين كه بگوييم همه‌ى سرودهاىِ ملّى جهان ساختارى مشابه دارند و شباهتِ دو سرودِ ايران و كره‌ى جنوبى را حسب ساختارهاى مشابه سرودهاىِ ملّى جهان توجيه كُنيم، حقيقت را نگفته‌ايم. راست اين است كه چرا هيچ دو سرودِ ديگرى اين اندازه شبيه نيستند؟ امّا چه حاصلِ ما خواهد شد از اين حقيقت كه سرودِ ملّىِ ما چندان هم ملّى نيست؟ ناگزير درست‌تر است كه سكوت كُنيم و اين سكوت را در لفافى از احترام به خودمان و غرورمان بپيچيم. برخى حرف‌هاى درست را درست است نگفتن.»

سرود ملی معمولا قطعه‌ای موسیقی است که در آن تاریخ، آداب، مبارزات و افتخارات یک ملت مورد تمجید قرار می‌گیرد و به طور معمول در مناسبت‌های ملی، رسمی، مدارس و مسابقات ورزشی نواخته می‌شود و باعث برانگیختن شدن احساسات ملی و میهن‌دوستانه می‌شود.

قدیمی‌ترین سرود ملی، متعلق به کشور هلند است. این سرود که "ویلهلموس" نام دارد، بین سال‌های 1568 تا 1572 سروده شد و در سال 1932 به عنوان سرود ملی هلند به رسمیت شناخته شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم