.
.
.

قاچاق زنان، دومین تجارت سازمان‌یافته میلیاردی در ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رئیس گروه جزا و جرم‌شناسی دانشگاه «شهید بهشتی» تهران با ابراز تأسف نسبت به اینکه امروز قاچاق زنان یک تجارت میلیارد دلاری شده احتمال داده قاچاق زنان دومین جرم سازمان‌یافته بعد از قاچاق مواد مخدر در ایران باشد.

به گزارش کیهان لندن به نقل از حسین میرمحمد صادقی، در نشستِ «بررسی ابعاد تامین امنیت زنان در برابر خشونت» که گروه مطالعات مسائل اجتماعی زنان انجمن جامعه‌شناسی ایران برگزارکننده آن بود به تشریح مسأله خشونت علیه زنان در قوانین جزای بین‌المللی و قوانین فعلی ایران پرداخت و گفت: «در ایران تعداد قابل توجهی مراجعه‌کنندگان، خانم‌هایی هستند که مورد خشونت قرار می‌گیرند. متاسفانه دستگاه قضایی ما و پلیس، جوّ بسیار مردانه دارد که زنانِ قربانی گاهی احساس آرامش نمی‌کنند که بخواهند مراجعه کنند. تعدیل این موضوع می‌تواند به گزارش این موارد کمک کند. هم‌چنین ایجاد مکان‌هایی امن برای زنانی که در خانه مورد خشونت قرار می‌گیرند می‌تواند به این موضوع کمک کند که زن فکر نکند باید در آن خانه به خشونت تن دهد و راهی به جز آن نیست».

افزایش خشونت‌های جنسی

به گزارش ایسنا، این استاد دانشگاه در ادامه اظهارات خود در رابطه با خشونت‌های جنسی عنوان کرد: «خشونت‌های جنسی هم جرمی کثیرالوقوع است که کمتر گزارش می‌شود که آن هم به دلیل خجالت قربانی است یا اینکه ممکن است این جرایم در داخل اتفاق بیفتد. بین همسایه، خویشاوند که موجب می‌شود تمایل به گزارش کاهش پیدا کند. گاهی در برخی از اسناد بین‌المللی مانند دستورالعمل پکن به این مسأله پرداخته شده است. هم‌چنین این موضوع در قانون ما هم یکی از سنگین‌ترین جرائم است که جرم تجاوز جنسی مجازات‌اش اعدام است و هم‌چنین در سایر کشورهای غربی هم جرم سنگینی است که در این مورد در قانون و مجازات مشکلی نداریم».

وی با ذکر چند پرونده قضایی در این مورد تاکید کرد:‌ «مشکل ما در رابطه با مسأله دفاع زنان است. مواردی که زنان در مقابل تهاجمات جنسی اقداماتی کردند و علیه متجاوز عکس‌العملی نشان دادند، حکم قصاص آنها داده شده که البته این حکم از نظر حقوقی صحیح است و نمی‌توان آن را رد کرد.»

قاچاق زنان

مهمترین بخش اظهارات این کارشناس در رابطه با قاچاق سازمان‌یافته زنان و مشارکت بخش‌های دولتی در آن است. به گفته او «امروز قاچاق زنان تبدیل به تجارت میلیارد دلاری شده و درآمد زیادی دارد که گاهی زنان از موضوع بی‌خبرند و به وعده‌های مختلف و عدم آگاهی به دام این قاچاقچیان می‌افتند که البته قانون مبارزه با قاچاق انسان تصویب شد و شروع به عمل معاونت و انجام این عمل خود جرم‌انگاری شد و حتی برای کارکنان دولت که به این امر کمک کنند مجازات‌هایی در نظر گرفته شد. هم‌چنین خشونت علیه زنان در حوزه منازعات مسلحانه بسیار مهم است. تجاوز جنسی در جنگ‌ها قطعا جنایت جنگی است که بالاتر از جنایت جنگی هم می‌توان از آن به عنوان نسل‌کشی یاد کرد».

به نوشته کیهان لندن قاچاق زنان در ایران همواره یکی از آسیب‌های اجتماعی بوده و در دوره‌های مختلف درباره آن بحث و نظرهای زیادی مطرح شده، اما بیان سازمان‌یافتگی آن و حتی مشارکت بخش‌هایی از نهادهای رسمی و حکومتی در قاچاق زنان آن هم از تریبون‌های رسمی بی‌سابقه بوده است.

آذرماه سال ۱۳۹۲ رییس پلیس مهاجرت و گذرنامه نیروی انتظامی درباره پدیده قاچاق دختران ایرانی به کشورهای عربی گفته بود این موضوع را نفی نمی‌کنیم، اما عدد آن قابل توجه نیست.