.
.
.

قاچاق بالای 100 میلیون تومان در ایران 65% افزایش یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مصطفی پور محمدی وزیر دادگستری ایران روز چهارشنبه اعلام کرد که قاچاق بالای 100 میلیون تومان در شش ماه نخست امسال، 65% نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مصطفی پورمحمدی، اظهار داشت : 65 درصد کشفیات پرونده های قاچاق بالای 100 میلیون در شش ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است.

وی افزود که 80 درصد پرونده های ما مربوط به پرونده های زیر 10 میلیون تومان است ما نباید از فسادهای خرد غافل شویم زیرا مردم همین مسائل خرد و کوچک را می بینند.

پارلمان ایران در دو سال گذشته تصمیم گرفت با تصویب قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، مانع از فرآیند زیر زمینی اقتصادی شود که در جریان آن و به طور میانگین سالانه رقمی نزدیک به 25 تا 30 میلیارد دلار از ایران خارج می شود.

با این حال، خبرگزاری های ایران گزارش می دهند که طی همین دو سال، این قانون نتوانسته آنطور که باید از ورود کالای غیرقانونی به کشور جلوگیری کند.

پیشتر معاون اسبق ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز می‌گوید میزان قاچاق نه تنها کاهش نداشته بلکه همچنان در حال افزایش است.

مهدی ابویی معاون اسبق ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز به ایسنا گفته بود که حدود 90 درصد از حجم قاچاق کالاهای خروجی را فرآورده های نفتی با محوریت نفت و گاز تشکیل می‌دهند که در دو سال اخیر حجم قاچاق در این بخش افزایش یافته است.