.
.
.

اولین جلسه دادگاه احمد منتظری به اتهام انتشار فایل صوتی پدرش برگزار شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اولین جلسه دادرسی احمد منتظری به اتهام انتشار فایل‌صوتی پدرش آیت‌الله حسين على منتظری در خصوص اعدام‌های دسته‌جمعی سال ۱۳۶۷ بدون وکیل و حضور هیئت منصفه در شعبه ۵ دادگاه ویژه روحانیت قم برگزار شد.

به گزارش «سحام»، در بیانیه منتشر شده توسط بیت آیت‌الله منتظری آمده است: " به دنبال انتشار فایل صوتی آیت‌الله العظمی منتظری در خصوص اعدام‌های تابستان ۱۳۶۷، جلسه دادرسی حجه الاسلام والمسلمین احمد منتظری در مورخ ٩۵/٧/٢٨ در محل شعبه ۵ دادگاه ویژه روحانیت قم به ریاست قاضی حجه الاسلام رضایی، به صورت غیر علنی و بدون حضور وکیل مدافع و هیئت منصفه برگزار شد".

در این بيانيه آمده این جلسه که از ساعت ٩ صبح آغاز شده بود، در ساعت ١ بعدازظهر به پایان رسید.

به گزارش «سحام»، در این جلسه کیفرخواست صادره توسط شعبه ۴ بازپرسی، توسط حجت الاسلام انصاری زاده نماینده دادستان مبنی بر تقاضای محکومیت احمد منتظری به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» به استناد مواد ۴٩٨ و ۵٠١ و ۵٠۵ قانون مجازات اسلامی قرائت شد؛ و سپس او ضمن رد اتهامات فوق، بر اساس لایحه تنظیمی، به دفاع از خود پرداخت.

بر حسب درخواست مسئولین مربوطه قرار شده است که محتویات جلسه تا اعلام رأی دادگاه منتشر نشود.

اين پرونده به دنبال انتشار یک فایل صوتی از آیت الله منتظری توسط وبسایت دفتر وی درباره اعدام زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ تشكيل شده که در آن اعدام های دسته جمعی مخالفان را بزرگترین جنایت جمهوری اسلامی از هنگام پیروزی انقلاب توصیف کرده بود.

در شرحی که همراه با فایل صوتی صحبت‌های آیت الله منتظری منتشر شده، آمده است که چون «دانستن حق مردم است»، این فایل منتشر می‌شود و پیشتر هم اسناد مکتوب مربوط به اعدام‌های تابستان ۱۳۶۷ ارائه شده است: «آیت‌الله منتظری پس از اطلاع از این اعدام‌ها و در جهت توقف آن، علاوه بر نگارش دو نامه به آیت‌الله خمینی، در تاریخ ۲۴ مرداد ۱۳۶۷ دیداری با آقایان نیری (حاکم شرع)، مرتضی اشراقی (دادستان)، ابراهیم رئیسی (معاون دادستان) و مصطفی پورمحمدی (نماینده اطلاعات در اوین) داشتند که شرح آن در پیوست شماره ۱۵۵ کتاب خاطرات آمده است. اینک فایل صوتی این دیدار با امانتدارى و بدون هیچ ویرایشی برای اولین بار منتشر مى‌گردد.»

منتظرى در اين فايل صوتى خطاب به اعضای هیئتی که در جلسه حاضر بودند و به «هیئت مرگ» شهرت یافت، می‌گوید که «بزرگترین جنایت در تاریخ جمهوری اسلامی» را انجام می‌دهند.

در پی این حادثه آیت اﻟله خمینی رهبر جمهوری اسلامی، به دستگاه قضایی دستور داد که هر زندانی سیاسی كه بر موضع خود باقی است را اعدام کند. اکثر اعدام شدگان از اعضا و هواداران سازمان مجاهدين خلق بودند. در پی این حکم، تنها طی دو ماه برای بسيارى از زندانیان سیاسی حکم اعدام صادر و اجرا شد.

منتظری در آن جلسه خطاب به حاضران می‌گوید که نام‌شان در آینده و در تاریخ جزو جنایتکاران نوشته خواهد شد و اضافه می‌کند که شاید این استراتژی آن‌ها باشد.

تعداد قربانیان این واقعه نزد مراجع مختلف متفاوت و بین 2500 تا 5000 نفر ذکر شده است اما سازمان مجاهدین خلق تاکید دارد که شمار اعدام شدگان حدود 30 هزار نفر است.