فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • محکومیت ۱۰ سال زندان برای ۵ ایرانی دارای تابعیت‌های دوگانه به اتهام جاسوسی

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  خبرگزاری میزان ارگان قوه قضائیه ایران، سه شنبه ۱۸ اکتبر به نقل از یک منبع آگاه نوشت که سیامک نمازی و پدرش محمد باقر نمازی که علاوه بر تابعیت ایرانی، تابعیت آمریکایی نیز دارند، به اتهام «همکاری با دولت متخاصم آمریکا» هرکدام به ۱۰ سال زندان محکوم شدند.

  این در حالی است که دادستان تهران از محکومیت ۱۰ سال زندان برای سه ایرانی دارای تابعیت دوگانه نیز خبر داد.

  روز دوشنبه خبرگزاری میزان، فیلمی از لحظات دستگیری سیامک نمازی در ایران منتشر کرده بود.

  سیامک نمازی مدیر پیشین ایرانی- آمریکایی بخش برنامه‌ریزی‌های استراتژیک کمپانی نفتی کرسنت، مهرماه پارسال و در جریان سفرش به ایران بازداشت شد.

  چهار ماه بعد محمدباقر نمازی که برای پیگیری وضعیت فرزندش به ایران سفر کرد نیز بازداشت و روانه زندان اوین شد.

  باقر نمازی ۸۰ سال دارد و خانوده‌اش می‌گوید ناراحتی قلبی دارد و به مراقبت‌های پزشکی نیازمند است.

  صندوق کودکان ملل متحد، یونیسف، که محمد باقر نمازی سابقه همکاری با آن را دارد، پیشتر اعلام کرده بود که همکاران پیشین باقر نمازی در این نهاد، نسبت به وضعیت سلامت او عمیقاً ابراز نگرانی می‌کنند.

  روز جمعه، لونی علی همسر محمد علی کلی مشت‌زن مسلمان اسطوره‌ای آمریکا، با ارسال نامه‌ای برای علی خامنه‌ای رهبر ایران، ضمن اشاره به فعالیت‌های بشردوستانه باقر و سیامک نمازی، از وی خواسته بود تا با نشان دادن «رأفت اسلامی» در حق این «دو شهروند پاکدل» در ماه محرم، آن‌ها را به نزد خانواده‌شان بازگرداند.

  تابستان گذشته مجلس نمایندگان آمریکا با پیشنهاد قطعنامه‌ای به کنگره خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط باقر و سیامک نمازی شدند و از دولت آمریکا خواستند از هیچ اقدامی در این زمینه فروگذار نکند.

  عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، از محکومیت سه نفر دیگر به نام‌های «فرهاد عبدصالح»، «کامران قادری» و «علیرضا امیدوار» به اتهام «جاسوسی و همکاری با دولت آمریکا» خبر داد و گفت: «هر یک از این متهمان به ۱۰ سال حبس محکوم شدند».

  این افراد هم تابعیت‌های دوگانه دارند.

  زمستان گذشته، ایران پذیرفت که چهار شهروند ایرانی- آمریکایی را آزاد کند و واشینگتن نیز در مقابل، ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد که می‌گوید ناشی از فسخ یک قرارداد نظامی در زمان شاه بوده است همراه با یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار سود به جمهوری اسلامی پرداخت کرد.

  خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از تحلیلگران و خانواده‌های بازداشت شدگان نوشته است که صدور احکام جدید برای ایرانی‌های با تابعیت دوگانه این احتمال را قوت بخشیده که تهران به دنبال یک معامله جدید با آمریکا است.

  تبلیغات