.
.
.

تازه شیعه‌شدگان نزدیک به ایران معضل جدید حماس در نوار غزه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گروه فلسطینی حماس، برای راضی کردن دو طرف تلاش می‌کند، از سویی شیعیان را برای جلب رضایت سنی‌ها تحت تعقیب قرار می‌دهد و از سویی برای رضایت خاطر ایران، پی‌گرد آن‌ها را تکذیب می‌کند.

محمود جوده، یک روحانی است که به مذهب تشیع گرویده، حضور خود را در مساجد و درس‌های دینی تکرار می‌کند و همواره در سخنان خود برای بی احترامی به صحابه پیامبر اسلام، همت می‌گمارد.

او از لحاظ گرایش، میان گروه‌های تندرو رفت و آمد داشت. مدتی عضو گروه تندروی سنی «تفکیر و هجرت» بود و بعد با پیوستن به گروه «الصابرین» در نوار غزه، از شیعیان تندرو شد.

نیروهای امنیتی وزارت کشور حماس، اخیرا مجبور به دستگیری جوده شدند، اقدامی که با فشار و اعتراض‌های مردمی صورت گرفت که از بی احترامی به مذهبشان توسط جوده ناراحتند. آن‌ها می‌گویند که جوده، به صحابه پیامبر توهین کرده و در درس‌هایی که می‌دهد، گاهی به آن‌ها دشنام هم می‌گوید.

بعدا مشخص شد که نیروهای امنیتی حماس، تنها جوده را احضار کرده و او را بازجویی کرده و سپس آزاد کردند.

یک منبع امنیتی در وزارت کشور حماس که خواسته نامش فاش نشود، تاکید کرد: «بله شیخ شیعه شده محمود جوده پس از سخنرانی در یکی از مساجد شهر رفح، دشنام به صحابه و تبلیغ اندیشه‌های شیعی مخالف با مذهب سنی در نوار غزه، دستگیر شد».

او افزود:‌ «جوده هفته گذشته پس از شکایت نمازگزاران، مورد بازجویی قرار گرفت و سپس آزاد شد».

این در حالی است که سخنگویان حماس، گفتند که از دستگیری جوده خبر ندارند چرا که به گفته آن‌ها «گروه حماس در دستگیری شهروندانی که قانون را نقض می‌کنند، دخالت نمی‌کند».

به نظر می‌رسد که گروه حماس میان چکش افکار عمومی مخلف با نفوذ ایران با نام تشیع از یک سو، و سندان ایران است که از این گروه می‌خواهد مبلغان مذهب تشیع را به حال خود رها کند.