.
.
.

جنگجویان کُردی که آمریکا آموزش داده برای نبرد با رژیم ایران آماده می‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسین یزدانپناه، رهبر پارت آزادی کردستان که برای جنگ با داعش از حمایت آمریکا برخوردار است، می‌گوید که در پی استفاده از تجربه‌ها و آموزش‌های به دست آمده، برای جنگ با حکومت ایران است.

صدها جنگجو که تحت امر یزدانپناه می‌جنگند، توانستند در تضعیف گروه داعش در شمال عراق، نقش ایفا کنند. آن‌ها در همین حین، توان نظامی ارزشمندی به دست آوردند. این نیروها به آموزش دیدن توسط نیروهای ائتلاف بین‌الملل به رهبری آمریکا، افتخار می‌کنند.

پس از شکست داعش، یزدانپناه برای به کارگیری این تجربه‌ها و آموزش‌ها، علیه دشمن قدیمی‌اش «تهران»، برنامهریزی می‌کند و در گفت‌وگو با سایت بریتانیایی Middle East Eye می‌گوید که این «بخشی از جنگ علیه تندروی اسلامی» است.

او می‌افزاید: «نحوه کشته شدن ایزدی‌ها توسط داعش، همچون روشی است که ایران برای سرکوب کُردها پس از انقلاب سال ۱۹۷۹ به کار برد. آن‌هنگام کودک بودم. نیروهای نظام ساکنان چندین روستا را با قمه و خنجر کشتند».

او ادامه می‌دهد: «به وظیفه خود در ایران عمل می‌کنیم. تهران با ما می‌جنگد، ما را می‌کشد و اعدام می‌کند، اما جهان هیچ‌گاه در این باره سخن نمی‌گوید. اکنون نیروهای فعال و توانمندی داریم. جهان می‌تواند بر این نیروها برای مقابله با نیروهای وحشی در سراسر جهان اتکا کند».

ائتلاف‌های پیچیده

گروه یزدانپناه، بار دیگر بر ائتلاف‌های پیچیده ناشی از جنگ با داعش، پرتو می‌افکند. ایالات متحده، ایران، ترکیه و دیگر قدرهای منطقه‌ای، با دشمتی مشترک می‌جنگند. با این وجود هرکدام از آن‌ها، روش خاص و نمایندگان خود را در این جنگ دارد و اهداف ویژه خود را برای رسیدن به نتایج دنبال می‌کند.

در حالی که ایالات متحده آمریکا پس از توافق هسته‌ای با ایران، برای کاهش تنش با این کشور تلاش می‌کند، در عین حال، اقدام به آموزش نیروهای یزدانپناه می‌کند. او در این باره می‌گوید: «از هر فرصتی برای آموزش دیدن توسط آمریکایی‌ها، فرانسوی‌ها و بریتانیایی‌ها استفاده کردیم اما ما نیاز به آموزش بیشتری داریم».

از اوت ۲۰۱۴ با آغاز حمله علیه شبه‌نظامیان داعش، جنگجویان پارت آزادی کردستان، در کنار نیروهای نظامی اقلیم کردستان، دراین نبرد حضور یافتند.

جنگ در این جبهه، باعث افزایش توانایی‌های این گروه شد. ماه‌ها عملیات، مهارت‌های جنگجویان این گروه را چند برابر کرد و آن‌ها، جنگ مستقیم و به کارگیری نظام اسلحه پیچیده را یاد گرفتند.

با این وجود، هدف نهایی ثابت می‌ماند. زهرا رامشی از جنگجویان پارت آزادی کردستان می‌گوید: «هنگامی که کارمان اینجا تمام شود، به روژهالات (کردستان ایران) خواهیم رفت».

حسین یزدانپناه، ارتباط خوبی با حزب دمکرات کردستان به ریاست مسعود بارزانی حاکم در اقلیم کردستان عراق دارد. تا پیش از ظهور داعش، کسی او را نمی‌شناخت اما پس از آن، در همه رسانه‌ها حضور یافت.

کمال شومانی از موسسه سیاسی کردستان می‌گوید: «یزدانپناه نشان داد که استراتژی رسانه‌ای بسیار خوبی برای حزب دمکرات کردستان است. او همزمان با داعش، عراق و ایران می‌جنگد».

یزدانپناه درباره دیدگاهش درباره آینده اقلیم کردستان و مناقشه کرکوک و موصل میان اقلیم و دولت بغداد می‌گوید: «ما نیروهای پیشمرگه نمی‌توانیم مناطق را آزاد کرده و سپس از دست بدهیم. اقلیت‌ها خواهان حمایت نیروهای پیشمرگه هستند، شبه‌نظامیان شیعه یا ارتش عراق را نمی‌خواهند».

در همین حال، رسانه‌های دولتی ایران، مقام‌های کردستان عراق، ایالات متحده و مشاوران اروپایی را به خاطر آموزش جنگجویان پارت آزادی کردستان، مورد انتقاد قرار دادند.