.
.
.

ادعای احمدی‌نژاد: مخالف سرکوب‌های ۸۸ بودم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری سابق ایران در ادعايى جديد گفته كه وى مخالف سركوب اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ بوده و خواستار حل اين مساله بود.

اين اظهارات همزمان با علنی شدن مخالفت آیت‌ اﻟله علی خامنه‌ای با کاندیداتوری احمدی‌نژاد در وبسایت رسمی احمدی‌نژاد منتشر شده كه نوشته اين اظهارات در متن یک سخنرانی او مربوط به ماه گذشته است.

رئيس جمهور سابق ايران در اين سخنرانى‌گفته: "بعد از انتخابات ۸۸ ما رفتیم خدمت بعضی از این آقایان گفتیم آقا بالاخره این یک مشکلی در جامعه است و باید درمانش کنیم. هر دفعه یک پرچم بلند می شود و سیزده، چهارده میلیون پای ثابت دارد. این برای کشور خطرناک است. اصلا دو قطبی است و جامعه دو بخشی می‌شود و ممکن است در آینده مشکلات سنگینی ایجاد شود. این را باید یک طوری حلش کنیم. چیست مشکل؟ مشکل از آن هاست؟ از ماست؟ مشکل اعتقادی است؟ رفتاری است؟ برخوردِ بدی شده است؟ ضعفی در جایی هست؟ بی توجهی‌ای شده است؟ خواسته حقی هست که جلویش گرفته شده است؟ چه هست؟ بالاخره ده ها احتمال است".

پیش از این هم در روایت‌های غیررسمی و تایید نشده ادعا شده بود که محمود احمدی‌نژاد با سرکوب شدید اعتراض‌های مردمی در سال‌های ۱۳۸۸ و ۱۳۸۹ مخالف بوده و حتی با حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی نیز مخالفت کرده است. اين اظهارات از سوى اسماعیل احمدی‌مقدم فرمانده پیشین نیروی انتظامی در مرداد ماه سال گذشته تكذيب شد.

احمدى مقدم در آن دوره گفته بود که برای جلسه‌ای درباره آشوب‌های خیابانی به دفتر احمدی‌نژاد رفته‌اند و رئیس جمهوری وقت گفته است: "خیلی خوب شد. دایره را تکان دادیم و اضافات و آشغال‌ها رو آمد. با آنها برخورد کنید و همه را جمع کنید ببرید. بروید خاتمی و بقیه را دستگیر کنید و شر همه را کم کنید و بروید."