.
.
.

حزب دمكرات كردستان ايران خبر عقب نشينى نيروهايش را تكذيب كرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حزب دموکرات کردستان ایران ( حدكا) خبر عقب نشینی نیروهایشان از مناطق مرزى ايران و عراق و حضور پیشمرگه‌هايش در داخل كردستان ايران را تكذيب كرد.

به گزارش " مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان"، محمد صالح قادری عضو کمیته ی مرکزی حزب دموکرات کردستان ایران گفت: حدکا خود را ملزم به رعایت هیچ توافقی خارج از ارادە حزب و خواسته های مردم این بخش از کردستان ندانسته و به فعالیتها و مبارزات خود علیه جمهوری اسلامی ایران به طرق مختلف، استمرار خواهد داد".

قادری که همزمان مسئول نمایندگی این حزب در اربیل «کردستان عراق» است، در رابطه با انتشار خبری مبنی بر عقب نشینی پیشمرگان حدکا طبق توافق میان تهران و‌ اربیل گفت: حدکا علی رغم حمایت از دستاوردهای اقلیم کردستان، خود را در برابر مبارزە مردم «شرق کردستان» مسئول میداند و بە همین سبب چنین ادعایی را شدیدا مردود دانسته وبا قاطعیت تکذیب میکند.

شبکه های خبری اقلیم کردستان به نقل از یک منبع امنیتی که هویتش را اعلام نکرده اند، مدعی شده اند که حزب دموکرات کردستان ایران و حزب دموکرات کردستان جهت جلوگیری از ایجاد تشنج میان تهران و اربیل، تصمیم گرفته اند پیشمرگان خود را از مرزهای این دو بخش کردستان، به عمق خاک اقلیم «کردستان عراق» به عقب رانده و فعالیتهای خود را بار دیگر متوقف نمایند.

شبكه "کردستان ۲۴ " به نقل از یک منبع موثق روز شنبه خبر داده بود که دو حزب دموکراتیک کردستان ایران (PDKI) و حزب دموکراتیک کردستان (PDK) تصمیم گرفته‌اند که به مقاومت مسلحانه علیه ایران پایان دهند و نیروهای پیشمرگه را از کردستان ایران خارج کنند.

این منبع اعلام کرد که تصمیم هر دو گروه معارض کرد ایران به دنبال یک سری نشست‌ها با دولت اقليم کردستان (KRG) اتخاذ شده است و دو حزب مذکور تصمیم گرفته‌اند که فعالیت‌های مسلحانه خود در کردستان ایران و در مرز منطقه کردستان را به‌خاطر ایمنی و ثبات منطقه کردستان، متوقف کنند.

از اوایل سال ۱۳۹۴ خورشیدی، پیشمرگان این دو حزب در مناطق مرزی مستقر شده و درگیری هایی در داخل ایران با سپاه پاسداران و اعضای بسیج داشته اند. دهها تن از اعضای این دو ارگان نظامی ایران کشته و یا زخمی شده اند و این دو حزب هم از كشته شدن چندین تن از نیروهایشان تا به حال خبر داده اند.