فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • گزارشگران بدون مرز سرکوب روزنامه نگارن را در ایران محکوم کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  سازمان گزارشگران بدون مرز، "سرکوب روزنامه نگارن و تشديد سانسور رسانه‌ها و موج بازداشت فعالان رسانه‌اى" را در ايران محكوم كرد.

  اين سازمان با انتشار بیانیه‌ای، ضمن انتقاد از عملکرد حسن روحانی، بار دیگر از رفتار حكومت ايران در زیر فشار‌ گذاشتن رسانه‌ها و بازداشت روزنامه‌نگاران به شدت انتقاد كرد.

  در این بیانیه که همزمان با سفر رئیس جمهوری ایران به نیویورک برای شرکت در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل منتشر شده، به بازداشت یاشار سلطانی، مدیر سایت معماری نیوز و صدرا محقق، دبیر اجتماعی روزنامه شرق و تعداد دیگری از روزنامه نگاران طی روزهای اخیر اشاره شده است.

  اين بيانيه از فیلتر کردن برخی از سایت‌های خبری، به عنوان تداوم سرکوب و فشار بر مطبوعات یاد کرده است.

  به نوشته برخی از رسانه ها، صدرا محقق، دبیر اجتماعی روزنامه شرق به اتهام «همکاری با رسانه‌های ضد انقلاب» بازداشت شده است.

  در بخش دیگری از بیانیه سازمان گزارشگران بدون مرز، به وضعیت چهار روزنامه نگار زندانی، عیسی سحرخیز، آفرین چیت ساز، احسان مازندرانی و سامان صفرزایی اشاره شده و از صدور حکم ۲۱ ماه زندان علیه او انتقاد شده است.

  رضا معینی مسئول بخش افغانستان و ایران گزارش‌گران بدون مرز در این باره اعلام کرد : « حسن روحانی در حالی برای آخرین بار در دوره ریاست جمهوری‌اش به مجمع عمومی سازمان ملل می‌رود که وعده انتخاباتی‌«تغییر به نفع آزادی بیان و مطبوعات» محقق نشده است.

  وی افزود که وضعیت آزادی اطلاع رسانی همچنان در ایران نامساعد است و در سایه تهدید‌های جنگ و فساد بر کشور به نظر می‌رسد این وضعیت ناگوارتر شود. دستگاه قضایی و سپاه پاسداران زیر فرمان علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، اطلاع‌رسانی مستقل را مهار و سرکوب می‌کنند. حسن روحانی که بنا بر قانون ناظر اجرای قانون اساسی است، می‌توانست به این وضعیت پایان دهد، کاری که تا امروز نکرده است. او ترجیح داد بازارهای ایران را برای سرمایه‌های خارجی باز کند تا در‌های زندان‌ را به روی زندانیان سیاسی بگشاید»

  شماری از روزنامه‌نگاران به مانند دیگر همکاران زندانی خود از این میان محمد صدیق کبودوند، نرگس محمدی و شهروند روزنامه‌نگار زندانی رؤیا صابری نوبخت بیمار هستند اما مسوولان حکومتی از آزادی آن‌ها خوداری می‌کنند و از درمان بایسته بازمی‌دارند.

  ایران در رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات گزارش‌گران بدون مرز از میان ١٨٠ کشور جهان در رده ١۶٩ قرار دارد.

  گفتنى است کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، زيد رعد الحسين، در سخنرانی بازگشایی سی و سومین نشست شورای حقوق بشر از ایران برای عدم همکاری این کشور با مکانیزم‌های حقوق بشری بین‌المللی و گزارش‌گر ویژه انتقاد کرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران