فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • پس از توافق هسته‌ای.. آینده سیاسی حسن روحانی در انتظار تصمیم آمریکا

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، ماموریت لغو موانعی را بر عهده دارد که آمریکا بر صعنت بانکداری ایران اعمال کرده است؛ ماموریتی که نحوه انجام آن می‌تواند بر آینده حضور حسن روحانی در مستند ریاست‌جمهوری، تاثیر بگذارد.

  قرار بود که توافق هسته‌ای تاریخی میان ایران و جامعه جهانی، به لغو تحریم‌های اعمال شده عليه ایران از جمله تحریم‌های مالی و بانکی بیانجامد. در حالی که ایران موفق به فروش فرآورده‌های نفتی خود شده است، اما مانعی که آمریکا پیش از بحران هسته‌ای، بر تعاملات بانکی با ایران وضع کرده، در مقابل افزایش تبادل تجاری این کشور با کشورهای اروپایی، مانع ایجاد می‌کند.

  به خاطر نگرانی از تحریم‌هایی که ممکن است وزارت خزانه‌داری آمریکا وضع کند، بانک‌های اروپایی، وام‌های لازم را برای پروژه‌های بزرگ ایران فراهم نمی‌کنند. در حقیقت به دلیل این موانع آمریکایی، نقل و انتقال پول به ایران برای پروژه‌های بزرگ تجاری، شبه محال است؛ مشکلی که باعث ناخرسندی شدید حسن روحانی شده، زیرا او در تبلیغات انتخاباتی پیشین خود، وعده بنای اقتصاد نوین را داده بود.

  تا حدود ۵ ماه دیگر، انتخابت ریاست جمهوری ایران برگزار می‌شود. رقبای حسن روحانی، برجسته کردن اشتباهات و کوتاهی‌های او را آغاز کرده‌اند. علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران هم در سخنرانی‌های خود، به طور تلویحی گفته که معتقد است توافق هسته‌ای، شکست خورده است.

  انتظار می‌رود که حسن روحانی از سران دیگر کشورها برای فشار بر آمریکایی‌ها به منظور پایان دادن به تحریم‌های بانکی، کمک بگیرد، زیرا فعلا به خاطر قطع روابط دیپلماتیک، روحانی نمی‌تواند به طور مستقیم با باراک اوباما پای میز مذاکره بنشیند.

  این در حالی است که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، از جان کری همتای آمریکایی خود خواسته، نشستی ویژه برای طرف‌های توافق هسته‌ای در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار شود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران