فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • روحانی با برقراری منطقه پرواز ممنوع در شمال سوریه مخالفت کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  حسن روحانی رئیس جمهوری ایران که کشورش از طریق سپاه قدس به شدت درگیر جنگ داخلی سوریه به سود بشار اسد است، با برقراری منطقه پرواز ممنوع در شمال سوریه که پیشنهاد آن را جان کری وزیر امور خارجه آمریکا ارائه داده، اعلام مخالفت کرد.

  حسن روحانی که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک به سر می‌برد، در مصاحبه با شبکه خبری «ان بی سی» مدعی شد که بر قراری منطقه پرواز ممنوع در شمال سوریه «به سود داعش و النصره» خواهد بود.

  ایران دخالت خود در سوریه و اعزام هزاران شبه‎‌نظامیان شیعه افغان، پاکستانی، عراقی و لبنانی به سوریه را تحت نام "حامیان حرم" و برای رویارویی با "داعش" قلمداد می‌کند.

  رئیس‌جمهوری ایران با این همه گفت که بحران سوریه، راه حل نظامی ندارد.

  ایران بزرگترین متحد منطقه‌ای نظام بشار اسد حاکم در سوریه است و روسیه، مهم‌ترین متحد بین‌المللی این نظام به شمار می‌رود.

  شامگاه چهارشنبه ۲۱ سپتامبر جان کری وزیر امور خارجه آمریکا، در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد، خواستار برقراری منطقه پرواز ممنوع بر فراز برخی از مناطق سوریه شد.

  در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد که با حضور سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه فرانسه برگزار شد، کری گفت نمی‌توان تلاش‌ها برای رسیدن به راه حلی برای بحران سوریه را نجات داد مگر آن‌که روسیه مسئولیت حملات هوایی اخیر را بر عهده گیرد.

  کری گفت که تنها هواپیماهای روسی و سوری بودند که در مناطق شمال سوریه که روز دوشنبه کاروان حامل کمک‌های بشر دوستانه بمباران شد، در حال پرواز بودند و روز سه‌شنبه هم یک درمانگاه سیار بمبارن شد.

  وزیر امور خارجه آمریکا ادامه داد: «بر این باورم که برای بازگرداندن اعتبار به روند سیاسی، باید ی پرواز همه هاپیماها بر فراز این مناطق ممنوع شود، تا جلوی اوج گیری دوباره خشونت‌ها را بگیریم و فرصت برای ورود بدون مانع کمک‌های بشر دوستانه فراهم شود».

  او با اشاره به توافق پیشین‌اش با لاوروف برای آتش‌بس در سوریه تاکید کرد: «اگر چنین اتفاقی بیفتد، فرصتی برای باز گرداندن اعتبار به این روند فراهم می‌شود».

  کری گفت:‌ «در ژنو روسیه گفته بود که اسد آماده پایبندی به توقف عملیات جنگی است و با طرح پرواز نکردن جنگنده‌هایش بر فراز مناطق مورد توافق، موافقت خواهد کرد».

  او افزود:‌ «اما به دلیل آن‌چه در روزهای اخیر روی داد، هیچ گزینه‌ای عمل کردن به این گزینه چه در آینده نزدیک چه دور نداریم. باید فورا برای باز ستاندن اعتماد و اجرای آتش‌بسی حقیقی اقدام کنیم».

  پیش از کری دو مقام مسئول آمریکایی که خواستند نامشان فاش نشود، در این باره به خبرگزاری رویترز گفته بودند: «دو جنگنده سوخو-۲۴ روسیه، بر فراز کاروان حامل کمک‌های بشردوستانه در سوریه همان موقعی پرواز می‌کردند که این محموله روز دوشنبه هدف حمله قرار گرفت. بر این پایه و بر پایه گزارش‌های اطلاعاتی، آمریکا این نتیجه را می‌گیرد که روسیه مسئول این حمله است».

  اما وزارت دفاع روسیه هم مدعی شد که یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی بر فراز منطقه‌ای پرواز می‌کرد که کاروان کمک‌های بشر دوستانه سازمان ملل متحد بمباران شد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران