.
.
.

شهروند لبنانی ربوده شده توسط سپاه به ۱۰ سال زندان محکوم شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نزار زکا شهروند لبنانی که پیش از یک سال است در زندان اوین تهران به سر می‌برد، توسط دادگاه انقلاب به ده سال زندان و ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار جریمه نقدی محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپس، جیسون پابلت وکیل آمریکایی نزار زکا، سه شنبه ۲۰ سپتامبر در این باره گفت که حکم ۶۰ صفحه‌ای نزار زکا، در دادگاهی غیر علنی به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی صادر شده است.

این حکم در حالی صادر شده است که سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه، با انتقاد از روند دادرسی نزار زکا اعلام کرد که تنها پیش از برگزاری دادگاه به صورت محدود موفق به ملاقات با وکیل مدافع خود شده و محاکمه‌اش تنها دو جلسه به طول انجامیده است.

به گفته عفو بین‌الملل، نزار ذکا به «جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم» متهم شده است.

آوریل گذشته، نزار زکا که گرین کارت آمریکا را هم دارد، در پیامی صوتی، از مسئولان کشورش خواست او را از آن‌چه «ربوده شدن توسط نیروهای سپاه پاسداران» توصیف کرد، نجات دهند.

زکا در پیامی صوتی که آن را شماری از رسانه‌های لبنانی پخش کردند، از تمام سلام نخست وزیر، جبران باسیل وزیر امور خارجه و عباس ابراهیم رئیس سازمان امنیت عمومی لبنان خواست برای آزادی او پس از حدود ۲۰۰ روز اسارت در ایران، مداخله کنند.

نزار زکا در پیام صوتی خود گفته بود: «این پیام روز ۲ آوریل ۲۰۱۶ در بیست‌ویکمین روز اعتصاب غذایم که ۱۹۷ مین روز ربوده شدنم توسط سپاه پاسداران در جریان سفر رسمی‌ام به ایران بود، ضبط شده است. من در پاسخ به دعوت رسمی معاون رئیس جمهوری ایران به این کشور آمده‌ام و از زمان ربوده شدنم در سپتامبر ۲۰۱۵ موفق به دیدار با هیچ وکیلی یا نماینده سفارتم نشدم».

سال گذشته نزار زکا بازرگان لبنانی، نایب رئیس «اتحادیه جهانی فناوری اطلاعات» (WITSA) و دبیرکل «سازمان عربی فناوری اطلاعات و ارتباطات» (اجمع) در ایران دستگیر شد.

آنتوان ابو دیب، وکیل مدافع «سازمان عربی فناوری اطلاعات و ارتباطات» در اطلاعیه‌ای اعلام کرده که نزار زکا، دعوتنامه‌ای از سوی شهیندخت مولاوردی معاون رئیس جمهوری ایران در امور زنان و خانواده برای شرکت در «دومین نمایشگاه و همایش بین‌المللی نقش‌آفرینی زنان در توسعه پایدار» با موضوع «کارآفرینی و اشتغالزایی» دریافت کرده بود و به تهران سفر کرده بود. او پس از سخنرانی در این همایش که در آن شماری از مسئولان ایرانی حضور دارند، در حالی که با تاکسی به سمت فرودگاه می‌رفت، ناپدید شد که بعدا مشخص شد توسط نیروهای سپاه پاسداران دستگیر شده است.