.
.
.

روحانی و فیدل کاسترو از ملتهای خود به خاطر "مقاومت در برابر تحریم‌ها" تعریف و تمجید کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران و فیدل کاسترو رهبر انقلاب کوبا، در دیدار روز سه‌شنبه ۲۰ سپتامبر خود، از آن‌چه مقاومت‌‌های ملت‌های یکدیگر در برابر تحریم‌ها خواندند، تمجید کردند.

حسن روحانی به دعوت از رائول کاسترو رئیس جمهوری کوبا، به این کشور سفر کرده است. او در این سفر با فیدل کاسترو رهبر انقلاب کوبا هم دیدار کرد که حدود ۹ سال پیش، قدرت را به برادرش رائول سپرد.

حسن روحانی در این دیدار گفت که «ملت بزرگ ایران علیرغم فشارها و تحریم‌ها، توانسته است به رشد اقتصادی خود ادامه دهد».

اشاره روحانی به تحریم‌های اقتصادی سختی است که سازمان ملل متحد، آمریکا و اروپا، ضد ایران به خاطر برنامه هسته‌ای‌اش، اعمال کرده بودند. این تحریم‌ها وضعیت اقتصادی در ایران را بسیار نابسامان کرد تا جایی که تهران ناچار شد پای میز مذاکره با غرب بنشیدند. این مذاکرات به توافق هسته‌ای منتهی شد که در نتیجه آن، ایران متعهد به محدود کردن برنامه‌ای خود در برابر لغو تحریم‌ها شد.

رئیس جمهوری ایران با اشاره به اینکه ملت‌های ایران و کوبا هر دو در مقابل فشارهای خارجی استقامت کردند، افزود: «انقلاب مردم کوبا تحت شدیدترین تحریمهای اقتصادی آمریکا قرار گرفت و ملت ایران نیز در طول هشت سال جنگ تحمیلی در حالی ایستادگی کرد که شرق و غرب به متجاوز کمک می کردند. لذا ایران و کوبا نماد مقاومت در برابر شدیدترین تحریمها هستند».

کوبا نیز در نهایت سال گذشته روابط خود را با آمریکا عادی کرد و از تحریم‌ها تا حدود زیادی رها شد.

فیدل کاسترو 
رهبر انقلاب ۱۹۵۹ کوبا از آنچه «مقاومت ملت ایران در برابر فشارها و تحریم‌ها» نامید تمجید و ضمن تحسین برانگیز خواندن آن، این موضوع را «نشات گرفته از آگاهی و رشد فرهنگی مردم ایران» قلمداد کرد.