.
.
.

بانک‌های اروپایی همچنان از همکاری با ایران خودداری می‌‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پرویز عقیلی، مدیر عامل بانک خاورمیانه در تهران، می‌گوید که با وجود توافق هسته‌ای، بانک‌های اروپایی همچنان به دلیل ترس از تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران از همکاری با این کشور خودداری می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پرویز عقیلی افزوده است که تنها چند بانک کوچک اروپایی تاکنون آماده همکاری با ایران بوده‌اند.

یک کارشناس امور بانکی که خواسته نامش فاش نشود، به خبرگزاری فرانسه گفته است: «بانک های کوچک اروپایی که همکاری با ایران را پذیرفته‌اند عبارتند از دو بانک اتریشی رایفیزن بانک و ارسته بانک، دو بانک ایتالیایی مدیوبانکا و بانکو پوپولار و همچنین پنج بانک آلمانی و بلژیکی و هالک بانک ترکیه.

این منبع افزوده است که این بانک‌ها همکاری با بانک‌های ایرانی را برای گشایش اعتبارنامه‌هایی به ارزش ۱۰ تا ۵۰ میلیون دلار پذیرفته‌اند، که مبلغی ناچیز است.

او افزوده است که این بانک‌ها منابع لازم را برای سرمایه گذاری در طرح‌های بزرگ اقتصادی نظیر خرید ۱۱۸ هواپیمای ایرباس، حدود ۱۰۰ هواپیمای بوئینگ یا اجرای طرح‌های توسعه نفت و گاز ایران ندارند.

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، گفته است که نوسازی این کشور و به حرکت درآوردن چرخ اقتصاد این کشور سالانه به ۳۰ تا ۵۰ میلیارد دلار سرمایه خارجی نیاز دارد. اما رسیدن به این هدف بدون همکاری بانک های بزرگ بین المللی غیرممکن است.

علاءالدین بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران تکرار کرده است که بزرگترین مانع همکاری بانک‌های بین المللی با ایران خزانه داری آمریکا است که تحریم ‌ای یکجانبه این کشور را علیه ایران اعمال و از همکاری بانک‌های بین المللی با جمهوری اسلامی ایران جلوگیری می کند.

دفتر محافظت از دارایی های خارجی خزانه داری آمریکا هنوز موافقت خود را با فروش هواپیماهای ایرباس و بوئینگ به ایران اعلام نکرده است.

ایالات متحد آمریکا تحریم‌های مهمی را علیه ایران به خاطر برنامه موشک‌های بالستیک، پشتیبانی اش از تروریسم و نیز نقض حقوق بشر اعمال می‌کند و از همین رو ۱۸۰ شخصیت حقیقی و حقوقی ایرانی همچنان در فهرست سیاه تحریم های آمریکا قرار دارند. اکثر این شرکت‌ها و شخصیت‌ها وابسته به سپاه پاسداران ایران، وزارتخانه‌های دفاع، فرهنگ و ارشاد اسلامی، اطلاعات و صنایع نظامی، شرکت‌های هواپیمایی نظیر ماهان ایر و کاسپین ایر"و یا بانک های صادرات، تنصار و مهر هستند.