.
.
.

دادگاه ویژه روحانیت احمد منتظری را به «اقدام علیه امنیت ملی» متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دادگاه ویژه روحانیت احمد منتظری فرزند آیت‌الله حسینعلی منتظری مرجع منتقد حکومت ایران را به دلیل انتشار فایل صوتی پدرش درباره اعدام‌های گسترده زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ ایران، به «اقدام علیه امنیت ملی» متهم و برای او، قرار کفالت صادر کرد.

بنا بر اعلام کانال تلگرام آیت‌الله منتظری، امروز دوشنبه ۵ سپتامبر اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» به احمد منتظری تفهیم شده و او با قرار کفالت هفتاد میلیون تومانی آزاد است.

احمد منتظری در پاسخ به این اتهام نوشت: «اتهام وارده را قبول ندارم، و چون از مواد قانونى ذکر شده اطلاعى ندارم پس از مشورت با وکیل خود به آن جواب خواهم داد.»

قرار کفالت برای احمد منتظری، در هفتمین جلسه بازجویی صادر شده است.

وبسایت رسمی آیت اﻟله حسینعلی منتظری اخیرا، فایل صوتی سخنان او را درباره اعدام زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ منتشر کرده بود. بر پایه این سند آیت‌الله منتظری از اعدام‌های ۶۷ به عنوان «بزرگترین جنایت در جمهوری اسلامی» یاد کرده، که در آینده از آیت‌الله خمینی «چهره‌ای سفاک و خونخوار» ترسیم می‌کند.

در شرحی که همراه با فایل صوتی صحبت‌های آیت الله منتظری منتشر شده، آمده است که چون «دانستن حق مردم است»، این فایل منتشر می‌شود و پیشتر هم اسناد مکتوب مربوط به اعدام‌های تابستان ۱۳۶۷ ارائه شده است: «آیت‌الله منتظری پس از اطلاع از این اعدام‌ها و در جهت توقف آن، علاوه بر نگارش دو نامه به آیت‌الله خمینی، در تاریخ ۲۴ مرداد ۱۳۶۷ دیداری با آقایان نیری (حاکم شرع)، مرتضی اشراقی (دادستان)، ابراهیم رئیسی (معاون دادستان) و مصطفی پورمحمدی (نماینده اطلاعات در اوین) داشتند که شرح آن در پیوست شماره ۱۵۵ کتاب خاطرات آمده است. اینک فایل صوتی این دیدار با امانتدارى و بدون هیچ ویرایشی برای اولین بار منتشر مى‌گردد.»

اعدام های سال ۶۷ به بهانه انجام عملیات موسوم به فروغ جاویدان توسط سازمان مجاهدین خلق ایران و حمله اعضای این سازمان از خاک عراق به داخل ایران، صورت گرفت.

در پی عملیات فروغ جاویدان آیت اﻟله خمینی رهبر جمهوری اسلامی ایران، به دستگاه قضایی دستور داد که هر زندانی سیاسی که بر موضع خود باقی است را اعدام کند. در پی این حکم، تنها طی دو ماه برای بسیاری از زندانیان سیاسی حکم اعدام صادر و اعدام شد. بیشتر اعدام شدگان از میان اعضای زندانی سازمان مجاهدین خلق بوده و برخی از آنان از اعضای گروه های چپ نظیر چریک‌های فدایی خلق بودند.تعداد قربانیان این واقعه نزد مراجع مختلف متفاوت و بین ۲۵۰۰ تا ۵۰۰۰ نفر است. در حالی که آیت‌الله منتظری شمار اعدام شدگان را حدود ۳۸۰۰ تن برآورد کرده، اما سازمان مجاهدین خلق تاکید می‌کند که ۳۰ هزار تن از اعضایش در سراسر ایران اعدام شده‌اند.