فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • یک فرمانده سپاه: برجام تکبت‌بارترین و ذلت‌بارترین طرح جمهوری اسلامی است

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  سعید قاسمی یکی از فرماندهان سپاه پاسداران ایران، برجام یا همان توافق هسته‌ای را، یکی از نکبت‌بارترین و ذلت بارترین طرح‌های جمهوری اسلامی توصیف کرد.

  به گزارش خبرگزاری مهر، سعید قاسمی که مسئول اطلاعات عملیات لشکر ۲۷ محمد رسول الله است، شامگاه پنجشنبه ۱ سپتامبر در سخنانی در شهر یزد، درباره توافق هسته‌ای گفت: «وزیر مسکن و شهرسازی از همان ابتدا هر کجا رفت، اعلام کرد که مسکن مهر افتضاح‌ترین و بدترین طرح در دوران جمهوری اسلامی بوده است اما ما اعلام می‌کنیم بدتر از مسکن مهر، برجام است و برجام از نظر ما یکی از نکبت‌ بارترین، ذلت ‌بارترین و سازش ‌پذیرترین طرح‌های جمهوری اسلامی طی این ۳۷ سال بوده است».

  قاسمی ادامه داد: «در برجام از همان ابتدا توصیه‌های مقام رهبری نادیده گرفته شد و دستاورد آن بتون شدن دستاوردهای هسته‌ای، باز گذاشتن دست نفوذ دشمن و جاسوسان بود همانگونه که امروز هفته‌ای نیست که یک گروه تروریستی یا جاسوسی در مناطق مختلف کشور دستگیر نشود».

  برپایه توافق هسته‌ای که ژوئیه سال گذشته میان ایران و قدرت‌های جهانی منعقد شد، مقرر شر در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌هایی که به خاطر این برنامه علیه این کشور اعمال شده است، لغو شود.

  طی ماه‌های اخیر، حملات اصولگرایان ایران به توافق هسته‌ای شدت یافته است، از جمله علی خامنه‌ای رهبر این کشور که غرب را به «بد عهدی» متهم می‌کند.

  سخنان قاسمی در حالی ایراد می‌شود که روز پنج‌شنبه، خبرگزاری رویترز گزارش داده بود که کشورهای ۱+۵ سال گذشته هنگام مذاکرات هسته‌ای با ایران، «به طور محرمانه» معافیت‌هایی به تهران اعطا کردند تا آغاز اجرای برجام در ماه ژانویه عملی باشد. رویترز این خبر را بر پایه گزارش تازه‌ «مؤسسه علوم و امنیت بین‌الملل» مستقر در واشینگتن تهیه کرده است.

  انتشار این گزارش انتقاد شماری از اعضای حزب جمهوریخواه آمریکا را به دنبال داشت که دولت باراک اوباما را متهم می‌کنند به رغم وجود مَفَرهای زیادی برای تهران، توافق هسته‌ای را امضا کرده است.

  گزارش «مؤسسه علوم و امنیت بین‌الملل» به معافیت هایی درباره میزان ذخیره اورانیوم غنی شده ایران اشاره کرده بود.

  در واکنش به این گزارش جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز پنج‌شنبه اعلام کرد که هیچ نوع تخفیفی در تعهدات ایران در برجام به وجود نیامده و تنها مورد نقض مفاد برجام از سوی ایران، مازاد موقت صادرات آب سنگین بوده است. آقای کربی تصریح کرد که این مورد نقض برجام رفع شده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران