.
.
.

یک مادر کرد سنندجی طناب دار را از گردن قاتل پسرش بیرون آورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مادر کرد اهل سنندج صبح امروز با دست خود طناب اعدام را از دور گردن قاتل بیرون آورد. این در حالی است که این زن برای اجرای حکم قصاص قاتل فرزندش به زندان سنندج دعوت شده بود.

به گزارش کانون مدافعان حقوق بشر کردستان، صبح روز سه شنبه دوم شهریورماه فردی که به اتهام قتل محاکمه و به قصاص محکوم شده بود با رضایت خانواده مقتول در زندان مرکزی سنندج، از اعدام نجات یافت.

براساس این گزارش‌، در یک نزاع خیابانی در سال ۱۳۹۱ دلیر احمدی ۲۳ ساله با ضربه چاقو به قتل رسید.

سیمین چایچی، نویسنده کرد و فعالان مدنی سنندج به کانون مدافعان حقوق بشر کردستان گفته است: “با توجه به اینکه خانواده احمدی (خانواده مقتول) روشنفکر و معتقد به اصول اخلاقی هستند، تلاش‌ها برای گرفتن رضایت از سه سال پیش آغاز شد. ما با پدر خانواده صحبت می‌کردیم، اما مادر خانواده نمی‌خواست با کسی صحبت کند. تا اینکه خانواده قاتل به ما سه روز پیش خبر داد که قرار است مراسم اعدام انجام شود.”

به گفته خانم چایچی، وی به همراه دیگر فعالان مدنی شهر سنندج به منزل مقتول رفتند و بار دیگر با خانواده دیدار کردند. وی گفته است که خانواده مقتول با “خوشرویی” پذیرای آنان شدند.

خانم چایچی در مورد شرایط مادر مقتول گفت: “در تمام این سه روز نمی‌توانستم در چشمان او نگاه کنم، چشمانش پر از اندوه و غم بود و من کلامی در مورد بخشش به زبان نیاوردم. بقیه فعالان با پدر، برادر و خواهر مقتول صحبت کردند و با توجه به شرایط مادر خانواده صحبت با او به فرزندان خانواده سپرده شد.”

این نویسنده کرد به نقل از شاهدان در صحنه اجرای حکم گفته است که زمانی که طناب دار بر گردن قاتل قرارگرفت، مادر دلیر احمدی (مقتول) قاتل را بخشید و طناب دار را باز کرد.