.
.
.

پرونده جدید... مفقود شدن سه نفت‌کش غول‌پیکر ایرانی در دوره احمدی نژاد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری کارگران ایران (ایلنا) گزارش داده بر پایه اطلاعاتی که به دست آورده، سه فروند نفت‌کش ایرانی در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری این کشور، مفقود شده است.

برپایه این گزارش، در دولت محمود احمدی‌نژاد ۸ فروند نفتکش غول‌پیکر ایران بدون امضای قرارداد حقوقی در اختیار یک تبعه یونانی قرار گرفت که نامبرده با سوء استفاده از موقعیت، هر۸ فروند کشتی نفتکش را به همراه محموله‌های نفتی موجود در آن در اختیار گرفت و از حوزه جغرافیایی کشور خارج کرد.

این گزارش می‌افزاید که با پایان دولت احمدی‌نژاد و روی کار آمدن دولت جدید در ایران، پس از برکناری مسئولین مرتبط با این تخلف و تلاش‌های دولت حسن روحانی،۵ فروند از این کشتی‌ها به ایران بازگردانده شد، اما ۳ فروند از این نفتکش‌ها کماکان مفقود است.

در بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد این سه فروند نفتکش توسط تبعه یونانی به فروش رسیده که قیمت آن حدود یکصد میلیون دلار برآورد می‌شود.

این اقدام دولت احمدی نژاد در راستای تلاش برای دور زدن تحریم‌های اعمال شده بین‌المللی بر ایران به خاطر فعالیت هسته‌ای این کشور بود. تلاش برای دور زدن تحریم‌ها منبع درآمدی برای برخی از افراد فعال در این زمینه شد.

لازم به ذکر است که مقامات مسئول ایرانی می گویند با پیگیری آنها تبعه یونانی مذکور با «ترفندی خاص» به ایران آورده شد که به محض ورود، در "فرودگاه امام خمینی" دستگیر شد و در حال حاضر پرونده در دادستانی تهران در حال رسیدگی است.

این مقامات جزئیات ایت ترفند را مشخص نکرده اند.

پیش از این، پرونده مفقود شدن یک دکل نفتی در دولت احمدی نژاد مطرح شده بود.

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران گزارش‌ها درباره مفقود شدن یک دکل نفتی ایران در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد را تأیید کرد و۲۳ ژوئن گذشته به خانه ملت، خبرگزاری مجلس ایران گفته است که با شکایت وزارت نفت، پرونده ای در این باره تشکیل شده است.

ارزش این دکل مفقود شده که «دین» نام دارد ۷۸ میلیون دلار عنوان شده است.