.
.
.

ادامه اخبار ضد و نقیض درباره بازداشت عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سایت «بانک مردم» چهارشنبه ۲۴ اوت مصاحبه‌ای با عبدالرسول دری اصفهانی عضو دو تابعیتی تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران منتشر کرده که طی آن خبر، بازداشت خود را به اتهام جاسوسی تکذیب کرد.

اما پس از آن یکی از نمایندگاه پارلمان ایران، بار دیگر بر بازداشت دری اصفهانی تاکید کرد.

در پی اظهارات جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد در پارلمان ایران مبنی بر بازداشت یکی از اعضای تیم مذاکره کننده‌ هسته‌ای این کشور، برخی از رسانه‌های اصولگرا با تاکید بر این خبر، نام فرد بازداشت شده را «عبد الرسول دری اصفهانی» اعلام کردند.

با وجود این‌که سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، چنین بازداشتی را تکذیب کرد، اما رسانه‌های اصولگرا بر موضع خود اصرار کردند.

هیچ عکسی از مکان مصاحبه و مصاحبه شوند منتشر نشده است

در متن مصاحبه سایت «بانک مردم» که در آن هیچ عکسی از مکان مصاحبه و مصاحبه شونده منتشر نشده، به نقل از دری اصفهانی آمده است: «من که دارم با شما صحبت می‌کنم در بانک مرکزی هستم و بازداشت نشدم. من تمام وجودم را برای اعتلای ایران تقدیم کرده‌ام. تمام تلاش من در طول عمر خدمت به ایران و اعتلای کشورم بوده و خواهد بود».

وی افزود: «تمام این مطالبی که در سایت‌ها و رسانه‌ها منتشر شده کذب محض است و نمی‌دانم این خبررسانی‌ها چرا و با چه هدفی انجام می‌شود».

ساعاتی پس از انتشار این مصاحبه، حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر در مجلس در گفتگو باخبرگزاری بسیج با تاکید خبر بازداشت عبدالرسول دری اصفهانی مسئول بانکی تیم مذاکره کننده هسته‌ای در جریان سفر وزیر امور خارجه به ترکیه، اظهار داشت: «آقای دری اصفهانی قبل از انقلاب با خزانه داری آمریکا کار می‌کرده است و نماینده خزانه‌داری آمریکا در بخش کشور انگلستان بوده است».

وی افزود: «آقای دری اصفهانی بعد از انقلاب به عنوان کارشناس حقوقی در وزارت دفاع مشغول کار می‌شود و پرونده‌های مربوط به تجهیزاتی را که از آمریکا خریداری می کرده‌ایم را به او می‌دهند و روند کارهایی که باید به نفع ما حکم گرفته می‌شد به صورتی پیش رفت که در ادامه متوجه شدیم که همه آرا به ضرر ما و به نفع آمریکایی‌ها تمام شده است».

این نماینده مجلس تاکید کرد:« آقای دری اصفهانی در تیم مذاکره کننده زیر مجموعه تیم آقای بعیدی نژاد بود و هنگامی که به وی مشکوک می‌شوند، زمانی که قصد فرار به کانادا داشته است در پروازی که در ترکیه و همراه آقای ظریف بوده است، دستگیر می شود».

سایت نسیم آنلاین نزدیک به منابع امنیتی جمهوری اسلامی ایران چندی پیش اخباری درباره بازداشت یک عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران توسط نهادهای اطلاعاتی و امنیتی منتشر کرد.

پس از آن‌که سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، این خبر را تکذیب کرد، کانال تلگرامی «بخش مراقبتهای ویژه خبری» نزدیک به اصولگرایان، در مطلبی در خصوص دستگیری متهم ایرانی دو تابعیتی نوشت: «روز سه شنبه ۲۶ مردادماه سال جاری بود که رسانه‌ها خبری را از قول دادستان تهران در خصوص دستگیری و بازداشت یک متهم ایرانی دو تابعیتی در هفته گذشته در تهران و مرتبط با سرویس جاسوسی انگلیس منتشر کرده بودند. جعفری دولت آبادی همچنین افزوده بود: متهم در حوزه اقتصادی و مرتبط با ایران فعالیت می‌کرده است».

این کانال تلگرام افزود: «خبرها حاکی است فرد دو تابعیتی بازداشت شده علاوه بر فعالیت‌های اقتصادی دولتی و خصوصی، مسئول یکی از کمیته‌های مهم هیئت مذاکره کننده و نماینده یکی از نهادهای مالی در این تیم است. وی در هفته گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. یکی از عناوین اتهامی وی دریافت حقوق از موسسات امریکایی و انگلیسی در ازای ارائه اطلاعات مهم مالی و اقتصادی جمهوری اسلامی است».

پس از اعلام این خبر یاسر جبرائیلی کارشناس سیاسی و معاون پژوهشی خبرگزاری فارس در کانال تلگرامی خود نوشت:«این خبر درست است که عضوی از ستاد اجرای برجام بازداشت نشده است. اما دری اصفهانی مسئول بانکی تیم مذاکره کننده(تبعه انگلیس) به اتهام جاسوسی در بازداشت است. فرجام چنین برجامی چندان مبهم نیست».

این مساله همچنان پر از تناقض است، از سویی دولت بر بازداشت نشدن دری اصفهانی تاکید می‌کند در حالی که برخی از رسانه‌های اصولگرا بر دستگیری او اصرار دارند. بسیاری از اصولگرایان، با توافق هسته‌ای صورت گرفته میان غرب و ایران مخالف هستند و نه تنها از آن انتقاد می‌کنند بلکه دولت حسن روحانی رئیس جمهوری ایران را به کوتاه آمدن در برابر غرب و عدم رعایت منافع ملی متهم می‌کنند.

تیم مذاکرات هسته‌ای هم همواره مورد انتقاد اصولگرایان بود. چند سال پیش، حسین موسویان مذاکره کننده ارشد هسته‌ای ایران در دولت محمد خاتمی هم متهم به جاسوسی و بازداشت شده بود که البته آزاد شد. شاهین دادخواه عضو دیگر تیم مذاکرات هسته‌ای در آن دوران هم سال‌ها به اتهام جاسوسی در زندان بود.