.
.
.

دری اصفهانی عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای به اتهام جاسوسی بازداشت شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به گزارش منابع خبری ایرانی عضو دو تابعیتی تیم مذاکره کننده هسته‌ای که مسئولیت امور بانکی را برعهده داشت، توسط نهادهای امنیتی و اطلاعاتی این کشور به اتهام جاسوسی بازداشت شده است.

سایت نسیم آنلاین نزدیک به منابع امنیتی جمهوری اسلامی ایران چندی پیش اخباری درباره بازداشت یک عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران توسط نهادهای اطلاعاتی و امنیتی منتشر کرد اما سخنگوی وزارت امورخارجه ایران در نشست خبری این خبر را تکذیب شد.

به گزارش سایت "ایران پرس نیوز" پس از تکذیب این خبر یک کانال تلگرامی از جزئیات جدیدی در خصوص این پرونده خبر داد و با رد تکذیبیه بهرام قاسمی (سخنگوی وزارت خارجه) بر بازداشت این عضو تیم مذاکره کننده هسته ای تاکید کرد.

کانال تلگرامی "بخش مراقبتهای ویژه خبری" در مطلبی در خصوص دستگیری متهم ایرانی دو تابعیتی نوشت:

روز سه شنبه 26 مردادماه سال جاری بود که رسانه‌ها خبری را از قول دادستان تهران در خصوص دستگیری و بازداشت یک متهم ایرانی دو تابعیتی در هفته گذشته در تهران و مرتبط با سرویس جاسوسی انگلیس منتشر کرده بودند. جعفری دولت آبادی همچنین افزوده بود: متهم در حوزه اقتصادی و مرتبط با ایران فعالیت می‌کرده است.

پیگیری‌ها و شنیده‌های کانال "بخش مراقبت های ویژه خبری" منجر به کسب اخبار جدید و مهمی در خصوص این دستگیری و هویت و جایگاه فرد بازداشت شده گردیده است.

خبرها حاکی است فرد دو تابعیتی بازداشت شده علاوه بر فعالیت‌های اقتصادی دولتی و خصوصی، "مسئول یکی از کمیته‌های مهم هیئت مذاکره کننده" و "نماینده یکی از نهادهای مالی" در این تیم است.

وی در هفته گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

یکی از عناوین اتهامی وی دریافت حقوق از موسسات امریکایی و انگلیسی در ازای ارائه اطلاعات مهم مالی و اقتصادی جمهوری اسلامی است.

بر اساس این گزراش پیگیری‌ها مشخص کرده وی در حالی که تحت عنوان مشاوره و هیئت مدیره برخی بانک‌ها جزو یکی از نجومی بگیران دولت بوده، در ازای ارائه اطلاعات مختلف داخلی (که به جهت حضور در سطوح عالی مدیریتی اطلاعات مهمی را در اختیار داشته) به موسسات تاثیرگذار بر تحریم‌ها مبلغی در حدود ماهانه 7500 پوند (حدود 30 میلیون تومان) دریافت می‌نموده است.

این منبه خبری افزوده که اخبار تکمیلی حاکی از تلاش تیم رسانه‌ای دولت در جهت مسکوت گذاشته شدن و تکذیب این بازدشت می باشد.

پس از اعلام این خبر یاسر جلالی کارشناس سیاسی و معاون پژوهشی خبرگزاری فارس در کانال تلگرامی خود مبادرت به افشای نام این عضو تیم مذاکره هسته‌ای با تابعیت دوگانه کرد.

جبرائیلی در کانال تلگرامی خود نوشت:

این خبر درست است که عضوی از ستاد اجرای برجام بازداشت نشده است. اما دری اصفهانی مسئول بانکی تیم مذاکره کننده(تبعه انگلیس) به اتهام جاسوسی در بازداشت است. فرجام چنین برجامی چندان مبهم نیست.

پس از جبرائیلی جزئیات جدیدی توسط کانال تلگرامی در خصوص آقای دری اصفهانی منتشر شد. کانال تلگرامی مجال نوشت:

منبع آگاه وزارت امور خارجه بازداشت یکی از کارکنان ستاد اجرای برجام به اتهام جاسوسی را کاملا کذب و بی‌اساس دانست.

در این گزراش آمده که احتمالاً انگلیس⁩ بخشی از دارایی بلوکه شده ایران را آزاد کرده تا عضو انگلیسی⁩ کمیته بانکی برجام، آزاد شود.

همچنین پیش از این برخی پایگاه‌های خبری تحلیلی گفته بودند: دری اصفهانی فردی است غیر بانکی که دارای سابقه حسابداری در نهادهای انگلیسی و کانادایی! وی فارغ‌التحصیل کارشناسـی ارشـد حسـابداری از دانشگاه نفت است. دری البته سابقه عضویـت در جامعـه و انجمن حسـابداران خبره ایـران، عضویت پیوسـته در انجمن حسـابداران خبـره انگلسـتان و ولـز (ICAEW) و عضویـت در انجمن حسـابداران خبـره اُنتاریو در کانـادا (CICA) را در رزومه دارد و اکنون مدتی است که عضو هیات مدیره بانک سامان است!