.
.
.

حمله به نمایندگی‌های دیپلماتیک سعودی به صنعت گردشگری و اوضاع اقتصادی مشهد ضربه زد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد رئیس اتحادیه هتل‌داران مشهد اعلام کرد که حمله به نمایندگی‌های دیپلماتیک سعودی، قطع روابط دیپلماتیک با این کشور و تیره شدن روابط با کشورهای حوزه خلیج، بر گردشگری این شهر تاثیر منفی گذاشته است.

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا) محمد قانعی، گفت، پیش از قطع روابط میان تهران و ریاض و تیره شدن فضای سیاسی میان ایران و کشورهای خلیجی، مشهد هر سال میزبان حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار گردشگر از کشورهای عربی بوده و شرکت‌های بحرینی و سعودی بیش از ۱۰ هتل ۴ و ۵ ستاره را به صورت سالیانه در مشهد اجاره می‌کردند.

وی افزود: «از طرف دیگر مدت اقامت این مسافران همگی بیش از یک هفته بود و همین امر سبب گردش بالای نقدینگی در شهر می‌شد. حمله به کنسولگری پادشاهی سعودی در مشهد و سفارت این کشور در تهران سبب شد که به فعالیت گردشگری و اقتصادی در مشهد شوک وارد شود».

قانعی تاکید کرد علاوه بر کاهش ۸۰ درصدی زائران خارجی، در ماه‌های گذشته تعداد زائران ایرانی ۲۰ درصد کاهش داشته و در پی این رکود، اشتغال در مشهد به میزان ۵۰ درصد کاهش یافته است.

ژانویه گذشته، پس از آن‌که احکام قضایی عاملان فعالیت‌های تروریستی در سعودی از جمله شیخ نمر النمر و تعدادی از وابستگان به القاعده اجرا شد، معترضانی در ایران به نمایندگی‌های دیپلماتیک سعودی حمله کردند.

در پی این حادثه، سعودی و ۶ کشور عربی دیگر، روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کردند. تعدادی دیگر از کشورها نیز اقدام به کاهش سطح مناسبات دیپلماتیک خود با تهران کردند.