.
.
.

انتقاد تند روحانی از علم الهدی به خاطر لغو کنسرت‌ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، به شدت از کسانی که باعث لغو کنسرت‌ها در شهرها می‌شوند انتقاد کرد؛ سخنانی که حمله‌ای تلویحی به احمد علم الهدی امام جمعه مشهد و شماری دیگر از ائمه جمعه به شمار می‌آید.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، حسن روحانی دوشنبه ۲۲ اوت با بیان اینکه بی قانونی خوب نیست و بی قانونی به نام دین و دلسوزی بدتر است گفت: «افتخار ما این است که کشورمان کشور قانون است و امام بارها بر اینکه حکومت اسلام و جمهوری اسلامی حکومت قانون است تاکید کردند چرا که اگر قانون زیر پا رود سنگ روی سنگ بند نمی‌شود».

روحانی در مراسم دیدار با جامعه پزشکی کشور به مناسبت روز پزشک و هفته دولت در مرکز همایشهای بین المللی ابوریحان سخن می‌گفت با اشاره به حاشیه هایی ایجاد شده در مورد برگزاری کنسرت‌ها در ایران، گفت: «یک جا می‌خواهد کنسرتی برگزار شود مجلس قانون گذاری شکل می‌گیرد در حالی که ما مجلس شورای اسلامی داریم و هرکسی که صبح بیدار می‌شود و یک تریبون پیدا می‌کند نمی‌تواند قانون گذاری کند، و وزیر نباید نیز تبعیت کند چرا که وزیر باید تابع قانون باشد».

رییس جمهوری ایران با تاکید بر اینکه از نظر من هیچ وزیری در برابر هیچ فشاری نباید کوتاه آید و عقب نشینی کند افزود: «اگر قرار است قانونی وضع شود باید از طریق مجلس اقدام شود و مراحل خود را در شورای نگهبان طی کند و در نهایت رئیس جمهور آن را ابلاغ کند تا عملی شود».

او با بیان اینکه وزیر نباید از این موضوع تبعیت کند چرا که باید تابع قانون باشد، گفت: «هیچ وزیری در برابر هیچ فشاری نباید کوتاه بیاید و عقب‌نشینی کند».

چند روز پیش علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران زیر فشار احمد علم الهدی امام جمعه مشهد برای لغو کنسرت‌ها در این شهر، گفته بود: «با توجه به مزین بودن شهر مشهد به مرقد مطهر امام رضا ، اجرای کنسرت‌ها در این شهر مخالفانی از جمله نماینده محترم ولی فقیه در خراسان رضوی را داشت که ما به نظر ایشان احترام گذاشته و با اینکه این کنسرت‌ها مشکل خاصی نداشت اما از ادامه اجرای آنها در این صرف نظر کردیم».

امام جمعه مشهد برگزاری کنسرت موسیقی را «مطرب‌بازی و ولنگاری» دانسته و گفته بود چون تمام شهر مشهد حرم امام هشتم شیعیان است، برگزاری کنسرت در این شهر، «مطرب‌بازی» در حرم او است.

سخنان علم الهدی تنها یک روز پس از خبرهای منتشر شده درباره لغو کنسرت علیرضا قربانی ارکستر «اشتیاق» در شهر گلبهار در نزدیکی مشهد و همچنین بازداشت علی یوسفی، معاون فرهنگی دانشگاه فردوسی مشهد، به دلیل برگزاری یک کنسرت در این دانشگاه بیان شده است.

پس از آن اماما جمعه شش شهر دیگر هم به‌نوعی خواستار برگزارنکردن یا محدودیت در برگزاری کنسرت‌های موسیقی در شهرهای خود شده‌اند.