.
.
.

بروجردی: پرواز هواپیماهای روسی از پایگاه نوژه بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت که پرواز هواپیماهای روسی از پایگاه نوژه همدان، بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) علاءالدین بروجردی در گفت‌وگویی با اشاره به موضوع همکاری نظامی ایران و روسیه برای استفاده از پایگاه هوایی همدان گفت: «آنچه که در پایگاه نوژه همدان رخ می‌دهد پرواز هواپیماهای روسیه است که بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی و در چارچوب همکاری‌های چهارجانبه ایران، روسیه، سوریه و عراق است».

پیش از بروجردی حشمت‌الله فلاحت‌پیشه نماینده مجلس شورای اسلامی ایران، در جلسه علنی چهارشنبه ۱۷ اوت مجلس، استقرار هواپیماهای روسی در پایگاه هوایی همدان را خلاف قانون اساسی ایران دانسته بود.

به گزارش سایت خانه ملت ارگان مجلس شورا، فلاحت‌پیشه نماینده اسلام‌آباد غرب و دالاهو، چهارشنبه در اخطار قانون اساسی گفت: «استقرار هواپیماهای روسی در پایگاه هوایی نوژه همدان مطرح شده است که بر اساس اصل۱۴۶ قانون اساسی استقرار هرگونه پایگاه نظامی خارجی در کشور حتی برای استفاده صلح‌آمیز ممنوع است، منتهی شاید ناظر به بند یک اصل۱۷۶ احتمالا بحث وظایف شورای عالی امنیت ملی در این خصوص مطرح شود که به نظربنده این وظایف است و جزو اختیارات محسوب نمی‌شود».

سه‌شنبه ۱۶ اوت رسانه‌های روس با انتشار تصاویری گزارش داده‌اند که روسیه جنگنده‌ها بمب‌افکن‌های استراتژیک TU-22M3 خود را در فرودگاه همدان ایران مستقر کردند.

بنا بر این گزارش‌ها هدف از استقرار این جنگنده بمب‌افکن‌ها در ایران، کاهش فاصله‌ای است که جنگنده‌های روس برای بمباران مواضع مخالفان اسد به سمت روسیه طی می‌کردند. این جنگنده بمب‌افکن‌ها از جنوب روسیه بر می‌خاستند و از دریای خزر، ایران و عراق عبور می‌کردند و بدین ترتیب با طی مسافت حدود ۲۱۰۰ کیلومتری، به سوریه می‌رسیدند. اما اکنون با استقرار این جنگنده‌بمب‌افکن‌ها در همدان، مسافتی را که بای طی کنند، به ۹۰۰ کیلومتر کاهش می‌یابد و بدین ترتیب، میزان سوختی که باید با خود حمل کنند، ۶۰ درصد کاهش می‌یابد.است و جزو اختیارات محسوب نمی‌شود».