فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • آمریکا: استفاده روسیه از پایگاه‌های هوایی ایران ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  مارک تونر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، از اقدام روسیه برای استفاده از پایگاه‌های هوایی ایران در انجام حملات خود در سوریه ابراز تاسف کرد و آن را ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد دانست.

  قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، توافق هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ را به تصویب رساند. این قطع‌نامه در عین لغو بخشی از تحریم‌های اعمال شده علیه ایران به خاطر برنامه هسته‌ای‌اش، محدودیت‌هایی برای فعالیت‌های نظامی این کشور اعمال کرده است.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، مارک تونر در عین حال گفت که استفاده روسیه از پایگاه‌های ایران، مانع از آن نمی‌شود که واشینگتن به توافقی بر سر جنگ علیه داعش با موسکو برسد.

  در همین حال مسئولانی در وزارت امور خارجه آمریکا گفتند که روسیه، از ابتدای سال جاری میلادی، اشاره‌هایی به احتمال استفاده از پایگاه‌های هوایی ایران می‌کردند اما اکنون اقدامش «ناگهانی» بود.

  آن‌ها افزودند که ممکن است اقدام روسیه، حامل پیامی برای واشینگتن باشد.

  سه‌شنبه ۱۶ اوت رسانه‌های روس با انتشار تصاویری گزارش داده‌اند که روسیه جنگنده‌ها بمب‌افکن‌های استراتژیک TU-22M3 خود را در فرودگاه همدان ایران مستقر کردند.

  بنا بر این گزارش‌ها که در برخی از رسانه‌های عربی از جمله سایت «المسیره» نزدیک به دو نظام ایران و سوریه بازتاب یافته، هدف از استقرار این جنگنده بمب‌افکن‌ها در ایران، کاهش فاصله‌ای است که جنگنده‌های روس برای بمباران مواضع مخالفان اسد به سمت روسیه طی می‌کردند. این جنگنده بمب‌افکن‌ها از جنوب روسیه بر می‌خاستند و از دریای خزر، ایران و عراق عبور می‌کردند و بدین ترتیب با طی مسافت حدود ۲۱۰۰ کیلومتری، به سوریه می‌رسیدند. اما اکنون با استقرار این جنگنده‌بمب‌افکن‌ها در همدان، مسافتی را که بای طی کنند، به ۹۰۰ کیلومتر کاهش می‌یابد و بدین ترتیب، میزان سوختی که باید با خود حمل کنند، ۶۰ درصد کاهش می‌یابد.

  روسیه حملات هوایی خود را به سوریه ۳۰ سپتامبر گذشته با هدف حمایت از نظام بشار اسد آغاز کرد. این حملات هوایی پس از آن آغاز شد که نیروهای دولتی سوریه در سال ۲۰۱۵ متحمل شکست‌های سختی شده بودند. حملات روسیه اما وضعیت جبهه‌های نبرد را به سود دولت اس تغییر داد.

  مسکو می‌گوید که شبه‌نظامیان گروه داعش را هزف قرار می‌دهد. اما مخالفان مسلح حکومت سوریه و ساکنان می‌گویند که این حملات، بیشتر به کشته شدن غیر نظامیان می‌انجامد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران