فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • بازداشت معاون گردان‌های عراقی «امام علی» در مشهد به اتهام کلاهبرداری

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  معاون ایرانی تشکیلات شبه‌نظامی موسوم به «گردان‌های امام علی» یکی از گروه‌های عضو ائتلاف «حشد الشعبی» که از گروه‌های شبه‌نظامی شیعه عراقی تشکیل شده، در شهر مشهد ایران به اتهام کلاهبرداری و اخاذی، بازداشت شد.

  این فرد «ابو حر» نامیده می‌شود و از دوستان نزدیک فردی عراقی موسوم به «ابو عزرائیل» است که از چهره‌های سرشناس «حشد الشعبی» است.

  به گزارش روزنامه خراسان، قاضی حیدری معاون دادستان مشهد، دوشنبه ۸ اوت، با تایید خبر دستگیری این فرد گفت: «ماموران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هنگام رصد سایت‌ها و فضاهای مجازی به اطلاعاتی دست یافتند که نشان می‌داد سایتی جعلی با غصب عنوان سپاه پاسداران اقدام به ثبت نام برای اعزام به سوریه و عراق می‌کند».

  قاضی حیدری افزود: «رصدهای اطلاعاتی با صدور دستورات ویژه قضایی در این باره آغاز و مشخص شد جاعلان این سایت با گرفتن مشخصات کامل افراد و سوءاستفاده از این اطلاعات اقدام به کلاهبرداری و اخاذی می ‌کنند».

  قاضی حیدری که سرپرستی مجتمع قضایی انقلاب مشهد را نیز بر عهده دارد، گفت: «ادامه تحقیقات نشان داد این افراد با پوشیدن لباس‌هایی شبیه مدافعان حرم و خاطره گویی‌های دروغین از صحنه های جنگ در کشورهای همسایه سعی دارند اعتماد جوانان را به خود جلب کنند».

  این مقام قضایی تصریح کرد که ۴ تن از متهمان این پرونده در مشهد دستگیر شدند.

  اما بر خلاف اظهارات حیدری این شخص چندی پیش از سوی ایوب فالح الربیعی مشهور به «ابوعزرائیل»، از چهره‌های سرشناس شبه‌نظامیان «حشد الشعبی»، لقب «ابو حر» نام گرفته است.

  باشگاه خبرنگاران جوان وابسته به صدا و سیمای رسمی ایران نیز چند ماه پیش، فیلمی از «ابو حر» منتشر کرده که به نظر می‌رسد، در عراق ضبط شده و او را معاون «گردان‌های امام علی» معرفی می‌کند. در این فیلم «ابو عزرائیل عراقی» و «ابو حر ایرانی»، دو دوست صمیمی معرفی شده‌اند که «خواب را از چشمان داعش»‌ ربوده‌اند.

  شخص موسوم به «ابو حر» در برخی فیلم‌های منتشر شده از حضور «ابو عزرائیل»‌ نیز دیده می‌شود که او را همراهی می‌کند. او همچنین در مراسمی با عنوان «از حرم تا بهشت» که در دانشگاه حکیم سبزواری برگزار شده بود، با عنوان «یکی از رزمندگان مدافع حرم» سخنرانی کرد.


  تبلیغات

  برگزیده های کاربران