فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • اعدام محمد عبداللهی فعال سیاسی کرد و پنج نفر دیگر در زندان مرکزی ارومیه

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  منابع حقوق بشری ایران روز سه شنبه 9 آگوست 2016 از اعدام «محمد عبداللهی» زندانی سیاسی و پنج نفر دیگر در زندان مرکزی ارومیه خبر دادند.

  به گزارش خبرگزاری «هرانا» ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر ایران، محمد عبدالهی اهل بوکان، کامران پورفت اهل پیرانشهر، توحید پورمهدی اهل ارومیه، امیر عزیزی، جهانگیر رضوی زاده اهل ارومیه و جبرئیل کنعانی اهل ارومیه از اعدام شدگان هستند.

  منابع رسانه‌ای گروه‌های کرد مدافع حقوق بشر از جمله «کانون مدافعان حقوق بشر کردستان» نیز خبر اعدام عبداللهی را تایید و منتشر کردند.

  طبق گزارش هرانا، محمد عبداللهی 35 ساله، متاهل و شهروند ساکن شهر بوکان به اتهام «محاربه» به دلیل عضویت در یکی از احزاب کرد مخالف جمهوری اسلامی، توسط شعبه اول دادگاه انقلاب شهر مهاباد محاکمه و به اعدام محکوم شد. حکم اعدام او، پس از تایید در دیوان عالی کشور در فرودین ماه سال 1393 به صورت رسمی از سوی دایره اجرای احکام زندان مهاباد به او ابلاغ شد.

  در گزارش هرانا آمده است:«وکیل محمد عبدالهی تا آخرین لحظات اجرای حکم بر غیرعادلانه بودن و پر ایراد بودن روند قضایی منجر به صدور حکم موکلش پافشاری کرده و تقاضای توقف اجرای حکم را داشت».

  گفته شد که خانواده های این زندانیان نیز به ملاقات آخر فراخوانده شده و ملاقات انجام شد.

  به گزارش هرانا پریسا حاتمی، همسر رضوی زاده، دیگر زندانی بود که برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود اما به دلایل نامعلومی اجرای حکم او به تعویق افتاد.

  مصطفی احمدیان وکیل محمد عبدالهی به هرانا گفته است که موکل او از اتهام محاربه تبرئه شده بود.

  احمدیان گفت:«موکل من هرگز دست به سلاح نبرده است».

  وی افزود:‌»قرار منع تعقیب از طرف بازپرس و دادستانی صادر شده بود در مورد ایشان. این قرار قطعی است و قاضی دادگاه انقلاب حقی در مورد نقض این قرار ندارد. نمی تواند دستور نقض را به دادسرا الزام کند که این اتفاق درپرونده افتاده است و قاضی دستور نقض داده است».

  او افزود: "درخواست اعاده دادرسی مطرح شد و این درخواست دوباره به همان شعبه صادر کننده رای قطعی رفت در صورتی که بایستی به شعبه هم‌ارز فرستاده می‌شد. این حکم بایستی تا زمان دادرسی کامل متوقف می شد».

  عدم تحویل جسد و منع برگزاری مراسم ختم

  مسئولان قضایی ارومیه روز جاری با تایید اجرای حکم محمد عبدالهی در مراجعه خانواده وی از تحویل جسد این زندانی سیاسی اعدام شده در زندان این شهر به خانواده‌اش خودداری کردند. به خانواده عبدالهی گفته شده اجازه برگزاری مراسم ختم در هیچ مسجدی ندارند و جنازه فرزندشان را هم تحویل نمی دهند. این درحالی است که وکیل محمد عبدالهی تا آخرین لحظات اجرای حکم بر غیرعادلانه بودن و پر ایراد بودن روند قضایی منجر به صدور حکم موکلش پافشاری کرده و تقاضای توقف اجرای حکم را داشت.

  به گزارش هرانا، یک منبع نزدیک به خانواده عبدالهی با اعلام این خبر گفت: «رئیس زندان صبح امروز به خانواده محمد گفته است که ما جسد را به بیمارستان امام خمینی فرستادیم و بروید از آنجا تحویل بگیرید. بیمارستان هم به آن‌ها می گویند باید مجوز داشته باشید. وقتی به دادگاه مراجعه می کنند به شعبه ای نامشخص هدایت می شوند. در آن جا به آن‌ها می گویند حکم محمد اجرا شده و بروید برایش مراسم بگیرید اما در هیچ مسجدی حق ندارید مراسم بگیرید فقط در خانه خودتان. جنازه فرزندتان را هم تحویل نمی‌دهیم».

  محمد عبداللهی زندانی سیاسی زندان مرکزی ارومیه و شش زندانی دیگر با اتهامات مربوط به مواد مخدر صبح روز ۱۸ مردادماه جهت اجرای حکم اعدام به سلو‌های انفرادی این زندان منتقل شدند. خانواده های این زندانیان نیز به ملاقات آخر فراخوانده شده و ملاقات انجام شد.

  شایان ذکر است این زندانی سیاسی از روز نهم خردادماه در اعتراض به حکم «ناعادلانه» و نحوه رسیدگی به پرونده خود دست به اعتصاب غذا زده بود و در سی‌ودومین روز با وعده مساعد مسئولین مبنی بر «پذیرش اعاده دادرسی وی» به اعتصاب غذایش پایان داده بود.

  محمد عبداللهی روز نهم خردادماه همزمان با اعلام اعتصاب غذای نامحدود، نامه سرگشاده‌ای نیز به رئیس قوه قضائیه با رونوشت به آقای احمد شهید گزاشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران نوشته است، او در این نامه خواستار برگزاری یک دادگاه عادلانه برای خود شد. پیش‌تر متن کامل این نامه توسط هرانا منتشر شده است.

  محمد عبداللهی 35 ساله، متاهل و شهروند ساکن شهر بوکان به اتهام محاربه از طریق عضویت در یکی از احزاب اپوزیسیون کردستان توسط شعبه اول دادگاه انقلاب شهر مهاباد محاکمه و به اعدام محکوم شد.

  حکم اعدام وی، پس از تایید در دیوان عالی کشور در فرودین ماه سال 93 به صورت رسمی از سوی دایره اجرای احکام زندان مهاباد به او ابلاغ شد.

  محمد امین عبداللهی برادر محمد عبدالهی نیز در زندان بیرجند زندانی سیاسی است. او که به تازگی به مرخصی کوتاه مدت اعزام شده بود روز یکشنبه با پایان مرخصی، خود را به زندان بیرجند معرفی کرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران