.
.
.

ایران اعتراض نهادهای بین‌المللی به اعدام‌‌های دسته‌جمعی را «دخالت» در امور داخلی خود دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

«بهرام قاسمی» سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت خارجه ایران، مواضع مقام‌های اروپائی، آمریکائی و همچنین کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در خصوص اعدام‌های دسته‌جمعی اخیر فعلان کرد سنی در این کشور را «مداخله در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران» خواند و آن را محکوم کرد.

قاسمی در واکنش به این اعتراض‌ها گفت:« جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با «تروریسم» و گروه‌های «تروریستی» مورد حمایت کشورهای خارجی در منطقه همواره سیاست قاطعی را اتخاذ نموده است.

این مقام ایرانی در حالی اعدام‌شدگان تروریست خوانده که همگی آنان پیش از اعدام بارها این اتهام را رد کرده و تاکید کرده بودند که فعالیت‌هایشان صرفا مسالمت‌آمیز است.

با این همه قاسمی گفت: در شرایطی که ایران قربانی «تروریسم» است، برای تامین امنیت مردم خود از هیچ تلاشی فروگذار نمی کند.

به گزارش ایران اونلاین، بهرام قاسمی از موضعگیری نهادهای بین المللی و برخی مقامات غربی در خصوص اعدام‌های دسته‌جمعی ابراز تاسف نمود و گفت: «براساس اطلاعات واصله از منابع قضائی کشور تلاش برای راه‌اندازی "گروهک تروریستی تکفیری"، انجام عملیات‌های مسلحانه در داخل کشور، ترور و کشتار مردم بی‌گناه و بعضی از علما از جمله علمای اهل سنت، تهیه سلاح‌های متعدد جنگی و ساخت بمب آماده انفجار و بمب‌گذاری در نقاط مختلف برخی شهرها بخشی جرائم این افراد بوده است».

شیخ مختار خبرنگار مطلع در امور خاورمیانه در باره اعتراض ایران به محکومیت بین‌المللی نهادهای حقوق بشری به خاطر اعدام‌های «فله‌ای» گفت: «ایران در حالی اعتراض‌های بین المللی نسبت به اعدام بیش از 20 فعال مذهبی کرد را مداخله در امور داخلی خود می‌داند که مقامات این کشور در باره اعدام «نمر النمر» (که در پی درگیری در عملیاتی تروریستی زخمی و دستگیر شد) به طور آشکار علیه پادشاهی سعودی موضع گرفته و سفارت و کنسولگری این کشور را در تهران و مشهد به آتش کشیدند. اقدامی که به قطع روابط دو کشور و محکومیت شدید ایران از سوی سازمان همکاری کشورهای اسلامی شد».

شیخ مختار، گفت: «ایران خود بزرگترین حامی تروریست در جهان است اما وقاحت این رژیم آنچنان زیاد است که گویی با دنیایی از نادانان سخن می گوید. دوگانگی مقامات رژیم تهران برای تاب محکومیت برای اعدام 20 فعال مذهبی که به اعتراف وکلای آنها با محاکمه 4 دقیقه‌ای اعدام شدند را ندارد و آن را مداخله در امور داخلی خود می‌دانند اما برای اعدام نمر النمر، تروریست فرقه گرایی که در درگیری مسلحانه با پلیس سعودی زخمی و دستگیر شد مقامات ایران غوغا به راه انداختند»

گفتنی است که خانواده‌های اعدام‌شدگان اتهامات وارده از سوی مقامات امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی را «دروغ و بی‌اساس» خوانده، تاکید دارند که فرزندان آنها فقط فعالیت مذهبی مسالمت‌آمیز داشتند.

تمام اعدام شدگان مذهبی کرد به وکلای خود گفته‌ بودند که این اتهامات عاری از حقیقت است.