.
.
.

دفاع جان کری از پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار به ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جان کری وزیر خارجه آمریکا با دفاع از پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار به ایران گفت که پرداخت این پول مربوط به یک دعوای حقوقی میان آمریکا و ایران در دادگاه کیفری بین‌المللی بوده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جان کری پنجشنبه ۴ اوت در کنفرانسی خبری در بوینس آیرس پایتخت آرژانتین، گفت که «آمریکا باج نمی‌دهد».

این سخنان در پاسخ به سوالی درباره پرداخت پول به ایران در ازای آزادی شهروندان آمریکایی از زندان بود.

آقای کری همچون شماری دیگر از مقام‌های آمریکایی گفت که این پول بخشی از یک دعوای حقوقی طولانی مدت میان آمریکا و ایران است که در دادگاه کیفری بین‌المللی (لاهه) مطرح بود.

او افزود که درباره پرداخت این پول، جدای از توافق هسته‌ای با ایران مذاکره شده بود.

روزنامه وال استریت ژورنال روز سه شنبه به نقل از مقام‌هایی که نامشان فاش نشده نوشت که آمریکا ماه ژانویه همزمان با آزادی ۴ آمریکایی زندانی در ایران معادل ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد را به صورت محرمانه با هواپیما به این کشور فرستاد.

وال استریت ژورنال به نقل از مقام‌های آمریکایی، اروپایی و کارکنان کنگره که «در جریان آن جابجایی محرمانه» قرار گرفته‌اند افزود که این پول اولین قسط از یک مبلغ ۱.۷ میلیارد دلاری از سوی دولت اوباما به ایران برای حل اختلافی بر سر عدم تحویل سلاح‌هایی بود که حکومت پهلوی سفارش داده بود. آن سلاح ها با وقوع انقلاب ایران در سال ۱۹۷۹ هرگز تحویل داده نشد.