جنجال بر سر حذف سیگار از عکس آیت‌الله طالقانی در روزنامه شرق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روزنامه اصلاح طلب شرق تصویر صفحه اول شماره سه‌شنبه ۲۵ مرداد خود را به مناسبت سالروز برگزاری نخستین نماز جمعه پس از انقلاب ایران به عکسی سانسور شده از آیت الله سید محمود طالقانی اختصاص داده بود.

در این تصویر، سیگار طالقانی امام جمعه وقت تهران سانسور شده بود.

طالقانی
طالقانی

سانسور این عکس ، در سایت‌های مختلف و شبکه‌های اجتماعی جنجالی شد. مهدی طالقانی، پسر محمود طالقانی در گفتگو با نسیم آنلاین، با انتقاد از عکس روزنامه گفت: «کاری که روزنامه شرق کرده است معنای دقیق سانسور است؛ یعنی این که آدم‌ها را آن گونه که دوست داریم به جامعه نمایش دهیم و بخش هایی که نمی‌خواهیم را حذف کنیم».

وی حذف بخشی از ویژگی‌های شخصی افراد را امری ناپسند و مذموم دانست و گفت: «آقای طالقانی ده‌ها عکس دیگر با سیگار دارد، هر چند سیگار کشیدن نزد برخی عادت بدی است اما ایشان ابایی از ابراز این مساله نداشتند حالا این که چرا یک رسانه به خود اجازه می‌دهد این وجهه طالقانی را حذف کند من نمی‌دانم ولی با این روال شاید فردا دوستان علاقه پیدا کنند عمامه ایشان را حذف کنند چون به مذاقشان خوش نمی آید!».

مهدی طالقانی با اشاره به آن‌چه به تحریف‌های فراوانی که در خصوص اندیشه پدرش توسط برخی رسانه‌ها صورت می‌گیرد نامید، اظهار داشت: «این تقطیع و تحریف‌ها در اندیشه ایشان هم به وجود آمده که واقعا جای گلایه دارد، این که بخشی از حرف‌ها و نظرات طالقانی و هر فرد دیگری نقل می‌شود اما سایر بخش‌های آن به دلیل این که خوشایند ما نیست حذف شود کار بسیار غلط و ناشایستی است که متاسفانه رواج هم پیدا کرده و عکس روزنامه شرق نیز نمونه‌ای از همین انعکاس تحریف شده یک شخصیت تاریخی است».

مهدی رحمانیان مدیرمسئول روزنامه شرق در گفت‌وگو با خبرگزاری «میزان» در این‌باره عکس منتشر شده در این روزنامه، گفت: «عکس با سیگار را دقیقا نمی‌دانم ممنوعیت قانونی دارد یا نه ولی تا آنجا که می‌دانم محدودیت دارد یعنی رسانه‌ها خیلی مجاز نیستند آن را کار کنند».

وی با بیان اینکه ما در روزنامه شرق خواستیم عکس متفاوتی را کار کنیم و عکس منتشرشده از آیت‌الله طالقانی هم به دلیل کیفیت بالای آن انتخاب شد، افزود: «وقتی که عکس آیت‌الله طالقانی همراه با سیگار باشد، نوعی ترویج و تبلیغ سیگار هم محسوب می‌شود. ما خواستیم که این اتفاق نیفتد و با فوتوشاپ، قسمتی از عکس که سیگار در آن مشخص است را حذف کردیم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size