رسانه‌های آذربایجانی: اعتراض به «توهین‌های روزنامه طرح‌نو» در تبریز به خشونت کشیده شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

به گزارش رسانه‌های آذربایجانی، اعتراض به «توهین‌های روزنامه طرح‌نو» در تبریز بزرگترین شهر مناطق ترک‌نشین ایران به خشونت کشیده شد.

به نوشته پایگاه خبری-تحلیلی «اویان نیوز» که اخبار استان‌های ترک‌نشین ایران را پوشش می‌دهد عصر روز سه‌شنبه صدها نفر از شهروندان آذربایجانی در اعتراض به «توهین‌های روزنامه طرح‌نو» در شهر تبریز تجمع کردند.

بر اساس این گزارش، صدها نفر از شهروندان در اعتراض به «توهین‌های روزنامه طرح‌نو» در شهر تبریز، در تجمعی مسالمت آمیز شرکت کردند اما این تجمع با دخالت ماموران امنیتی و گارد ویژه به خشونت کشیده شد.

بر اساس این گزارش پیش از تجمع صدها نفر از شهروندان آذربایجانی از میدان راسته کوچه به سمت دارایی راهپیمایی کردند.

یک شاهد عینی به اویان نیوز گفته است که «تعداد حاضران بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ نفر بود و پس از چند دقیقه اعتراض، ماموران امنیتی و گارد ویژه به معترضان حمله کردند.»

به گفته این شاهد «نیروهای گارد ویژه با باتوم معترضان را مورد ضرب و شتم قرار دادند که در بین آنها زنان نیز حضور داشتند.»

در این تجمع شعارهایی همچون «هارای هارای من تورکم»، «آذربایجان میللتی چکنمز بو ذیللتی» از سوی معترضان سر داده شد.

روزنامه "طرح نو" چاپ تبریز در شماره ۸۶۸ به تاریخ ۳۰ تیر ۹۵ در مطلبی با تیتر "هفت خوان رستم" داستانی را از شاهنامه روایت کرده بود که در آن عباراتى " توهين آميز نژاد پرستانه" عليه تركها به کار برده شده بود.

در اين مطلب از زبان پهلوان ایران (گیو) سردار تورانیان (افراسیاب) را (ترک بدبخت گمنام) خطاب می کند و سپس از زبان دیگر پهلوان ایران (رستم) می گوید: "ما تورانیان را مرد نمی دانیم که همه یکسره زنند و تو ای ترک بد نژاد برای جنگ با مردان ساخته نشده ای برو مانند زنان پنبه و دوک دست بگیر".

فعالان و رسانه هاى تركهاى ايران نوشته اند كه اين موضوع در فضای مجازی تحت عنوان توهین به ملت تُرک منتشر گردید و جریحه‌دار شدن احساسات آذربایجانی‌ها و اعتراضات آنان را در پی داشت.

سايت " آراز نيوز" كه اخبار آذربايجان را پوشش مى دهد این توهین را " اوج نژاد پرستی سیستماتیک در ایران " تلقى كرده و گفته " قربانی اول آن نیز ملت ترک آزربایجان می باشد."

به گفته اين سايت " متاسفانه نژاد پرستی ضد ترک و ضد عرب به حدی در جامعه ایران نهادینه شده است که از ارگانهای دولتی گرفته تا نشریات داخل و خارج کشور و حتی زندگی روزمره به وضوح قابل رویت و لمس است. تا حدی که یک نشریه منتسب به یک جریان حکومتی بدون درنظر گرفتن اینکه حداقل ۴۰ درصد نفوس کشور ایران ترک تبار هستند به خود اجازه می دهد با دست آویز قرار دادن یک شاعر منحط و منحرف چنین آشکار به ملت آزربایجان و جمعیت ترک تبار کشور توهین کند".

از سوى ديگر، مدیرمسئول روزنامه " طرح نو" محمدرضا ربانی در گفت‌وگو با سايت "آناج" با بیان اینکه ما اشتباه خود را می‌پذیریم و از مردم عذرخواهی می‌کنیم، اظهار داشت: زمانی که این روزنامه به تکثیر رسید بنده در تبریز حضور نداشتم و متاسفانه مطالب قبل از اینکه به نظر من برسد به چاپ رسیده بود.

وی افزود: زمانی که از موضوع مطلع شدم در اولین اقدام، روزنامه‌نگار درج کننده مطلب را اخراج کردم چراکه خبرنگاری که به این گونه حساسیت‌ها توجهی نداشته باشد و چنین نوشته‌هایی را منتشر نماید دیگر باید روزنامه نگاری را کنار بگذارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم