آتش سوزی جنگلها از کردستانٰ تا خوزستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آخرين اخبار حاكى است كه آتش سوزى هاى گسترده صدها هكتار از جنگلهاى دو استان كردستان و خوزستان را فرا گرفته است.

فعالان محيط زيست مى گويند كه بی اهمیتی مسئولین و كم كارى نهادهای دولتی یکی دیگر از دلایل گسترش آتش در جنگل ها میباشد.

كه طبق گزارش های رسیده به خبرگزاری "ژینگه وان"، آتش سوزی جنگل های کردستان در روزهاى گذشته بردوام بوده وافزایش این آتش سوزیها جای بسی شک وتردید بودە دردوروز گذشته بیش از 20 بار آتش سوزی در نواحی مختلف کردستان روی داده است.

جمعه 1مرداد 1395 جنگل های ناحیه گلولان و وانیسر ازتوابع ثلاث باباجانی برای چندمین بار به دست دشمنان محیط زیست دچار حریق شده و خسارات زیادی براین جنگل ها و جانوران وارد شد.

شایان ذکر است دریک ماه گذشته این دومین بار است که نواحی گلولان ووانیسر،با پشت بستن به آماری که در روزهای گذشته به دست خبرگزاری ژینگەوان رسیده بیش از 1500هکتار ازجنگل های آن مناطق به علت بی توجهی مسئولان رژیم طعمه حریق شده اند.

درارتباط با آتشسوزیهای جنگل های کردستان در شهر گیلانغرب نواحی بان سیران وحیدریه بیش از 24 ساعت دچار آتشسوزی شده،وبه گفته شاهدان آتش در حال گسترش است.

خبرگزارى " یژینگه وان" گفته " از اول این آتش سوزیها به علت تاخیر نهادهای رژیم برای مهار آتش، قسمت های زیادی از نواحی را آتش فراگرفته و مهار آن برای مردم آن ناحیه مشکل شده، درادامه گفت :تنها مردم و دوستداران محیط زیست از جاهای مختلف برای مهار آتش به آنجا رفته اند.

بنا به اين گزارش، نهادهای دولتی ازیک طرف تاخیر زیادبرای اعزام نیروهایش برای مهار آتش و از طرف دیگر هم هیچ تجهیزاتی در اختیار مردم و دوستداران محیط زیست که در مهار آتش شرکت میکنند قرار نمیدهد، ومردم با کمترین امکانات برای مهار آتش و حفظ جنگل ها راهی مکانهای آتشسوزی میشوند.

از سوى ديگر روزنامه " همشهرى" گزارش داده كه آتش معادل ۲۰ هکتار از منطقه حفاظت شده کرخه در شوش را در اواخر هفته پیش دربرگرفت که با تلاش دستگاه‌های اجرایی و کمک اهالی مهار شد.

بنا به اين گزارش، پس از آن محدوده‌ای به وسعت 20 هکتار از جنگل‌های منطقه گردشگری «مال آقا» در باغملک در بعد از ظهر روز پنجشنبه (24 تیر) دچار آتش‌سوزی شد که عمده این آتش‌سوزی‌ها در ارتفاعات بود. این آتش پیش از ظهر همان روز با همکاری ۷۰ نفر از مردم محلی خاموش شد.

از ابتدای سال تاكنون ۳۶ فقره حریق در استان رخ داد كه حدود ۲۵۶ هكتار جنگل، مرتع و بیشه طعمه حریق شد. در این میان دوسوم آتش سوزی جنگل‌ها که در دو سال اخیر در خوزستان اتفاق افتاده در اندیمشک به وقوع پیوسته است.

پارک ملی کرخه (منطقه حفاظت شده کرخه) به مساحت حدود ۲۰۰ هکتار، در شمال غرب شهرستان شوش و شمال استان، در امتداد رودخانه کرخه واقع است که محل زیست گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری از جمله گوزن زرد است. این جنگل‌ها در حال حاضر، تنها زیستگاه طبیعی باقی مانده گوزن زرد بوده که در صورت عدم توجه به نیازهای طبیعی این مناطق حیات این گوزن‌ها به خطر خواهد افتاد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size