افشای توافق محرمانه ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

صالحی: جزئیات «سند چهارم» را نمی توانم اعلام کنم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
7 دقيقه (Reading time)

65 روز ‍پس از امضای برجام، علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اعتراف کرد علاوه بر برجام، قطعنامه شورای امنیت و توافق محرمانه ایران و اژانس یک سند دیگر نیز بین ایران و 1+5 مورد توافق قرار گرفته است.

صالحی درباره ادعای خبرگزاری آسوشیتدپرس مبنی بر دستیابی به یک سند محرمانه توافق ایران و 5+1 به موازات برجام گفت: «طبق پروتکل الحاقی برنامه بلندمدت صنعت هسته‌ای خود را تنظیم و پس از تصویب در شورای عالی امنیت ملی به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه کرده‌ایم.»

صالحی افزود که ایران از آژانس خواسته است که این برنامه محرمانه بماند و دلیلی ندارد که همگان بخواهند از آن مطلع شوند.

صالحی گفت: آن طور که آسوشیتدپرس اعلام کرده است یک دیپلمات بخشی از این برنامه را اعلام کرده است که اگر دقت کرده باشید گفته است «قابل قبول نیست که ایرانی‌ها پس از سال دهم از اجرای برجام یکباره اوج بگیرند». صالحی می‌گوید که ارزیابی این دیپلمات برای ایران جنبه مثبت داشته است.

در این رابطه بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت که ایران نسبت به درز این سند محرمانه به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعتراض خواهد کرد.

در این سند آمده است که ایران ۱۱ سال پس از اجرای برجام می‌تواند فرایند جایگزینی سانتریفوژهایش با دستگاه‌های پیشرفته را آغاز کند.
به گزارش فرارو به نقل از آسوشیتدپرس، ایران بعد از دوره‌ای بین 11 تا 13 سال می‌تواند 5060 سانتریفوژی که اکنون ملزم به استفاده از آن است را با حداکثر 3500 سانتریفوژ پیشرفته جایگزین کند.

مطابق این سند، تعداد این دستگاه‌های مدل جدید، کمتر از تعداد دستگاه‌های مورد استفاده در حال حاضر و بین 2500 تا 3500 دستگاه، بسته به کارآیی آنها، خواهد بود.

بر اساس تفسیر آسوشیتدپرس، از آنجا که این دستگاه‌ها کارایی بالاتری دارند، به ایران اجازه خواهند داد غنی‌سازی خود را با دو برابر سرعت فعلی پیش ببرد.علی اکبر صالحی پس از حضور در جلسه کمیسیون ویژه مجلس وقتی با سئوالات متعدد نمایندگان درباره کیفیت غنی سازی ایران پس از 10 سال محدودیت مواجه شد ، مجبور شد به وجود سند چهارم توافق شده، اشاره کند.

وی گفت که در این سند جزییات غنی سازی ایران پس از محدودیت ده ساله آورده شده است. رئیس سازمان انرژی اتمی البته در اظهارات خود تاکید کرده که این سند، سند مهمی به حساب نمی آيد.

به گزارش رجا نیوز، علی اکبر صالحی در اظهارات خود در کمیسیون بررسی برجام گفت: ما گفتیم نمی خواهیم دنیا همه برنامه ما متوجه بشود و دلیلی نداره خود به خود اطلاعات ارائه بدهیم . (تاکید کردیم) ما از سال 10 به بعد را نمی خواهیم بیاوریم در این برجام ، این جزییات کار خودمان است، ما جزییات را می آوریم می نویسیم می دهیم به آژانس چون که ما بالاخره باید برنامه های خود را به آژانس اعلام بکنیم ... ما نمی خواهیم جزییان برنامه ده ساله خود را به سمع عالم و آدم و ... برسانیم هیچ کشوری هم این کار را نمیکنه ، میده به آژانس ... ما بعداز ده سال را یک برنامه داریم، دادیم به آژانس ، بخشی از آن در برجام آمده است.

ما بعد از 10 سال شروع می کنیم به ساخت سالن B (در نطنز). ما اگر ای ار 8 هم می داشتیم نمی توانسمتیم در اوایل سال 10 استفاده کنیم ما در اواخر سال 10 شروع می کنیم به ساخت سالن B و ... اصرار داشتن بیارن در برجام ، ما گقتیم این کار رو نمی کنیم ، دلیلی نداره جزییات برنامه هسته ای کشورمان ولو اینکه مهم هم نباشه اعلام کنم گفتیم ما برنامه مون رو میدهیم به آژانس آن هم در چارچوب پروتکل الحاقی که برای 10 تا 15 ساله را دربرمیگره ، بر اساس اون برنامه ما تا سال دهم 5060 سانتریفیوژ در اختیاز داریم که میشه 5 هزار سو بعد از سال 10 سوی ما با یک شیبی می رود بالا .این (جزییات) هم دیگه نمیخوام اینجا اعلام کنم چون که من اگه بخوام اینجا اعلام بکنم یعنی در صدا وسیما اعلام کردم و این نقض حرفی است که به آنها گفتم . اون سند رو اگه خواستید به صورت محرمانه به شما بدهیم ».

اظهارات صالحی درباره وجود سند چهارم مربوط به توافق نهایی ایران و آژانس در حالی مطرح شده است که علی شمخانی، دبیر شواری عالی امنیت ملی نیز با حضور در کمیسیون بررسی برجام وجود چنین سندی را تایید کرد.

پیش از این اما اعضای تیم مذاکره کننده از جمله عباس عراقچی وجود سندی دیگر جز سه سند برجام، قطعنامه شورای امنیت و توافق ایران و آژانس را تکذیب کرده بودند. عراقچی در جلسه بررسی برجام در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و همچنین در کمیسیون وبژه برجام به صراحت اعلام کرده بود که برجام سند محرمانه ای ندارد.

در همین زمینه حجت الاسلام محمود نبویان گفت: آقای عراقچی به کلی منکر وجود چنین سندی شد در حالیکه آقای شمخانی در جلسه‌ دیروز که مهمان کمیسیون بود عنوان کرد که علاوه بر برجام، قطعنامه شورای امنیت و نقشه راه آژانس، سند چهارمی نیز وجود دارد، در ادامه جلسه آقای صالحی هم عنوان کردند که متن چهارمی نیز وجود دارد.

البته دادن اطلاعات غلط از سوی آقای عراقچی درباره وجود سندهای محرمانه مورد توافق مسبوق به سابقه است.

عباس عراقچی پیش از این و در جریان توافق ژنو (1392) ، با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری در حالی که 40 روز از امضای توافق ژنو می گذشت ، وقتی با اصرار مجری درباره وجود سندهای دیگر که به عنوان ضمیمه توافق ربرو شد، گفت: سند رسمی دیگری وجود ندارد و تنها یک non-paper وجود دارد که متن آن محرمانه است!

البته پس از این اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد که هیچ توافق محرمانه ای وجود دارد و یک روز بعد متن سند ایران و 1+5 درباره جزییات توافق ژنو از سوی وزارت خارجه آمریکا منتشر شد.

همچنین در توافق تمدید ، در تیرماه 1393 ، علی رغم توافق ایران و 1+5 درباره مسائلی مانند از بین بردن ذخایر اورانیوم زیر سه درصد که مورد تاکید مقامات 1+5 قرارگرفت و در گزارش های آژانس نیز به آن اشاره شده، تیم مذاکره کننده ایران تاکید داشت که هیچ توافقی صورت نگرفته است و تنها یک non-paper تنظیم شده است .

مخالفان پنهان نگه داشتن توافق محرمانه می گویند، تکرار رفتار اعضای تیم مذاکره کننده در پنهان نگه داشتن سندهای مورد توافق همچنین اصرار بر عدم ارسال لایجه بررسی برجام به مجلس حاوی این پیام است که دولت روحانی می کوشد برخی ابعاد این توافق پنهان بماند چرا که افشای آن ، واکنش منفی «مردم» و نمایندگان مجلس را به دنبال دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید