توهین "نژادپرستانه" روزنامه طرح نو به ملت ترک

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

روزنامه "طرح نو" چاپ تبریز در شماره ۸۶۸ به تاریخ ۳۰ تیر ۹۵ در مطلبی با تیتر "هفت خوان رستم" داستانی را از شاهنامه روایت کرده بود که در آن عباراتى " توهين آميز نژاد پرستانه" عليه تركها به کار برده شده بود.

در اين مطلب از زبان پهلوان ایران (گیو) سردار تورانیان (افراسیاب) را (ترک بدبخت گمنام) خطاب می کند و سپس از زبان دیگر پهلوان ایران (رستم) می گوید: "ما تورانیان را مرد نمی دانیم که همه یکسره زنند و تو ای ترک بد نژاد برای جنگ با مردان ساخته نشده ای برو مانند زنان پنبه و دوک دست بگیر".

فعالان و رسانه هاى تركهاى ايران نوشته اند كه اين موضوع در فضای مجازی تحت عنوان توهین به ملت تُرک منتشر گردید و جریحه‌دار شدن احساسات آذربایجانی‌ها و اعتراضات آنان را در پی داشت.

سايت " آراز نيوز" كه اخبار آذربايجان را پوشش مى دهد این توهین را " اوج نژاد پرستی سیستماتیک در ایران " تلقى كرده و گفته " قربانی اول آن نیز ملت ترک آزربایجان می باشد."

به گفته اين سايت " متاسفانه نژاد پرستی ضد ترک و ضد عرب به حدی در جامعه ایران نهادینه شده است که از ارگانهای دولتی گرفته تا نشریات داخل و خارج کشور و حتی زندگی روزمره به وضوح قابل رویت و لمس است. تا حدی که یک نشریه منتسب به یک جریان حکومتی بدون درنظر گرفتن اینکه حداقل ۴۰ درصد نفوس کشور ایران ترک تبار هستند به خود اجازه می دهد با دست آویز قرار دادن یک شاعر منحط و منحرف چنین آشکار به ملت آزربایجان و جمعیت ترک تبار کشور توهین کند".

آراز ينيوز افزوده: " نگون بختانه تر آنکه در هر موردی شدت و غلظت توهین نسبت به قبل بیشتر و بیشتر می شود به طوری که این توهین در مقایسه با توهین های قبلی همچون کاریکاتور موهن روزنامه ایران و یا برنامه فیتیله به طرز غیر قابل باوری وقیحانه تر است".

بنا به گزارش اين سايت ، رزنامه " طرح نو" دارای " تمایلات پان فارسیستی – پان ایرانستی " بوده و از طرف نیروهای منتسب به سپاه و اطلاعات آزربایجان شرقی منتشر می شود که از دیگر ارگانهای این جریان دولتی نشریه های “ایران شمالی” و سایت “آذریها” می باشد. وافزوده كه اخیراً نشریه “وطن یولی” نیز به این قافله پیوسته است.

از سوى ديگر، مدیرمسئول روزنامه " طرح نو" محمدرضا ربانی در گفت‌وگو با سايت "آناج" با بیان اینکه ما اشتباه خود را می‌پذیریم و از مردم عذرخواهی می‌کنیم، اظهار داشت: زمانی که این روزنامه به تکثیر رسید بنده در تبریز حضور نداشتم و متاسفانه مطالب قبل از اینکه به نظر من برسد به چاپ رسیده بود.

وی افزود: زمانی که از موضوع مطلع شدم در اولین اقدام، روزنامه‌نگار درج کننده مطلب را اخراج کردم چراکه خبرنگاری که به این گونه حساسیت‌ها توجهی نداشته باشد و چنین نوشته‌هایی را منتشر نماید دیگر باید روزنامه نگاری را کنار بگذارد.

مدیرمسئول روزنامه طرح نو با ابراز تاسف از اتفاق رخ داده، ابراز کرد: بنده خودم یک تُرک هستم و توهین به آذربایجانی‌ها برایم قابل قبول نیست؛ داستان منتشر شده برگرفته از شاهنامه فردوسی بوده است که برخی از کلمات آن در اقدامی ناشیانه تغییر داده شده و حساسیت برانگیز شده است.

وی توضیح داد: امیدوارم مردم ما را ببخشند و عذرخواهی ما را قبول کنند؛ در فضای فعلی که امنیت همسایگان ما مختل شده است نباید اجازه دهیم عده‌ای سودجو با ابزار کردن این اشتباه غیرعمدی از آب گل آلود ماهی بگیرند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید