دستگیری۴۰ بلوچ به اتهام "قصد خرابکارى" و کشف تونلی ۴۰ متری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزیر کشور ایران از دستگیری ۴۰ شهروند بلوچ به اتهام "قصد خرابکارى" از طريق یک "تونل براى بمب گذارى" در شهر خاش استان سيستان و بلوچستان خبر داد.

خبرگزاری " فارس" از رحمانى فضلى نقل کرده که هدف از حفر این تونل " انجام عملیات انفجاری و تخریب مراکز امنیتی و انتظامی" بود.

وزیر کشور ایران پنج‌شنبه ۳۱ تیر (۲۱ ژوئیه) در سخنانی در همایش فصلی خانه احزاب ، گفت: «دو شب قبل ما در کشفیات‌مان در شرق کشور با تونلی مواجه شدیم که در زمین خانه‌ای تا عمق ۲۰ متری حفر شده بود و ۴۰ متر نیز به جلو رفته بود که قصد از حفر آن انفجار در آن حوالی بود و در این ماجرا ۴۰ نفر دستگیر شدند.»

رحمانى فضلى افزود: «در غرب کشور هم کومله‌ها و دموکرات‌ها بعد از ۲۰ سال که عملیات‌ نظامی‌شان متوقف شده بود، عملیات نظامی انجام می‌دهند و در واقع همه این‌ها تلاش دارند تا تحولات منطقه‌ای را با محوریت ایران پیش ببرند.»

از سوى ديگر خبرگزارى "ایرنا" به نقل از فرماندار شهرستان خاش نوشت، شماری از عوامل این تیم که "بین ۲مرکز مهم نظامی و امنیتی خاش" قصد انجام "کار تروریستی و خرابکارانه" را داشتند شناسایی شدند و برنامه‌شان خنثی شد.

به گفته محمداکبر چاکرزهی، در این رابطه "۱۰ خرابکار و وابسته بیگانه دستگیر شدند که یکی از آنان روحانی است."

فرماندار خاش می‌گوید، این افراد اعتراف کرده‌اند که هدف‌شان "تخریب مراکز امنیتی و انتظامی" بوده است.

حکومت جمهوری اسلامی از گروه هایی چون "سازمان جیش العدل"، "جیش النصر" و "انصار الفرقان" که بارها با نیروهای انتظامى و سپاه پاسداران در بلوچستان درگیری نظامی داشته اند به عنوان گروه های معاند یاد می کند.

اين گروه ها مى گويند که براى رفع تبعيض و مقابله با سرکوب قومى و مذهبى بلوچها و اهل سنت در ایران دست به اسلحه برده اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید