دو برابر شدن شمار مبتلایان به ایدز از راه روابط جنسی در ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

معاون بهداشت وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران از دو برابر شدن انتقال ایدز از راه روابط جنسی در این کشور خبر داد.

به گزارش تارنمای حقوق بشر در ایران، علی‌اکبر سیاری چهارشنبه ۱۳ ژوئیه اعلام کرد که حدود یک دهه پیش ۱۵ درصد موارد انتقال ایدز از طریق جنسی بود و اکنون این مقدار به ۳۰ درصد افزایش یافته است.

به‌ گفته این مقام مسئول ایرانی، موج اول انتقال بیماری ایدز از طریق سرنگ مشترک بین معتادان تزریقی بود که با توزیع سرنگ رایگان و متادون بین معتادان و در زندان‌ها کنترل شد و موج جدید انتقال ایدز از طریق جنسی نیز باید با اطلاع‌رسانی شفاف کنترل شود.

علی‌اکبر سیاری گفت: «علت ناموفق بودن در کنترل انتقال جنسی ایدز این است که نمی‌توانیم همه مسائل را عریان و شفاف به مردم بگوییم مثلا در مورد کاندوم نمی توانیم راحت صحبت کنیم».

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که به خاطر سیاست‌های ابلاغ شده از سوی علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، ارائه لوازم پیش‌گیری از بارداری از جمله کاندوم در ایران محدود شده است.

پیشتر محمدمهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت از تغییر الگوی بیماری ایدز به سمت انتقال از طریق موارد جنسی خبر داده بود.

بر اساس آمارهای رسمی، از ابتدای ظهور بیماری ایدز در ایران در سال ۱۹۸۶ تاکنون ۳۱ هزار نفر مبتلا به این بیماری شناسایی شده‌اند و برآورد می‌شود ۱۰۰ هزار تن دیگر نیز به این بیماری مبتلا هستند که هنوز شناسایی نشده‌اند. از بین کل مبتلایان به این بیماری در ایران حدود هفت هزار نفر تاکنون جان خود را از دست داده‌اند.

استان‌ البرز و شهر کرج، بیشترین مبتلایان به ایدز در ایران را دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم