حزب دمکرات کُردستان ایران برای اعتصاب عمومی فراخوان داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حزب دمکرات کردستان ایران که در هفته‌های اخیر با نیروهای سپاه پاسداران ایران درگیر است، برای اعتصاب عمومی در مناطق کُرد نشین ایران در روز سه شنبه 12 ژوئیه فراخوان داده است.

کاوه بهرامی از رهبران حزب دمکرات کردستان ایران در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه‌ای «الشرق الاوسط» گفته است «از راه سازمان‌های داخلی خود و رسانه‌ها، از شهروندان کُرد ایران خواستیم روز چهارشنبه آینده مصادف با سالروز ترور عبدالرحمن قاسلمو رهبر حزب دمکرات کردستان ایران دست به اعتصاب عمومی بزنند».

قاسلمو در سال ۱۹۸۹ در وین پایتخت اتریش توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران ترور شد.

بهرامی، اعتصاب را بخشی از مبارزه کُردها علیه نظام جمهوری اسلامی توصیف کرد و گفت: «ما برای دستیابی به حقوق ملی و مشروع خود، به هر نوع مبارزه‌ای علیه رژیم ایران دست می‌زنیم».

او با اشاره به از سرگیری مبارزات مسلحانه حزب دمکرات کردستان ایران گفت‌: «مبارزه ما تنها مسلحانه نیست، بلکه شامل مبارزه سیاسی نیز هست، علاوه بر آن اعتصاب پاسخی به سیاست‌های تروریستی است که رژیم ایران ضد ملت کرد و دیگر ملت‌ای ایران و ملت‌های منطقه به کار می‌برد».

این گزاری می‌افزاید که شهرهای مناطقی همچون مریوان، سقز، سردشت، مهاباد و ارومیه، شاهد انتشار اعلامیه‌های فراخوان اعتصاب روز چهارشنبه بودند؛ از این رو شاهدان عینی می‌گویند که تدابیر شدید امنیتی برای جلوگیری از هرگونه تحرکی اتخاذ شده است.
این تحولات در حالی روی می‌دهد که برخی گزارش‌ها از دستگیری شماری از غیر نظامیان کُرد ایرانی توسط نیروهای سپاه پاسداران منتشر شده است.

در افزایش تنشی بی سابقه طی دو دهه گذشته، اخیرا حزب دمکرات کردستان ایران به رهبری مصطفی هجری، از تصمیم خود برای آتش بس یک جانبه صرفنظر کرده و در چند عملیات، مواضعی از سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در برخی شهرهای کُرد در شمال غرب ایران را هدف حمله قرار دادند.

در این مجموعه حملات که به وسیله شبه نظامیان وابسه به حزب دمکرات کردستان ایران انجام شد، ده‌ها تن از دو طرف کشته شدند
محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به تحرکات اخیر شبه‌نظامیان کُرد گفت مراکز استقرار آن‌ها در هر نقطه‌ای مورد هدف قرار خواهد گرفت. البته این سخنان پس از آن ایراد شد که سپاه پاسداران ایران مناطقی در اقلیم کردستان عراق را گلوله باران کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید