افزایش مهاجرت نخبگان ایرانی در دوره حکومت روحانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

رئیس کارگروه نخبگان شورای عالی انقلاب فرهنگی ایران از افزایش 16 درصدی مهاجرت نخبگان این کشور طی ‌سال‌های اخیر خبر داد.

سیدمهدی سیدی رئیس کارگروه نخبگان شورای عالی انقلاب فرهنگی ایران گفت که متاسفانه مهاجرت دانشجویان کشور به خارج رو به رشد است و جدیدترین آمار مهاجرت 11 هزار و سیصد نفر در سال 2014 -2015 است که نسبت به قبل 16 درصد رشد داشته است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سیدی درباره آمار مهاجرت نخبگان در سال‌های گذشته نیز می‌گوید:« آخرین آمار رسمی از مهاجرت نخبگان کشور به بررسی جامعه آماری 13 هزار و 500 نفری از کنکوری‌ها در دوره 15 ساله به سال 91 برمی‌گردد که طبق آن گزارش در سال‌های 76 تا 81 آمار خروج نخبگان 33 درصد بود».

بنا بر این گزارش این رقم در سال 82 تا 86 به 17 درصد کاهش یافته بود.

به گفته سیدی اینک با توجه به جدیدترین آمار که مربوط به سالهای 2014 و 2015 است، مهاجرت نخبگان با 16 درصد افزایش نسبت به سال 2013 که رقمی نزدیک به 10 هزار بوده است به 11 هزار و 300 رسیده است.

براساس گزارش‌های موجود، اولین مقصد نخبگان ایران برای ادامه تحصیل دانشگاه‌های آمریکا و سپس کاناداست.

سیدی در ادامه این گفت‌وگو با مقایسه وضعیت مهاجرت نخبگان در رشته‌های پزشکی و مهندسی، گفت:« در پزشکی به دلیل طولانی بودن دوره تحصیل و شرایط پذیرش پزشک در کشورهای مختلف شاهد تعداد زیاد مهاجرت نیستیم، اما در دوره مهندسی با توجه به دوره 4 ساله، زود بازده بودن و نیاز کشورها به کارشناسان این حوزه شاهد افزایش مهاجرت نخبگان هستیم».

وی با اشاره به اینکه کشورهایی ‌مانند آمریکا در 4 حوزه علوم پایه، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات به شدت به حضور نخبگان دیگر کشورها نیاز دارد درباره چرایی مهاجرت دانشجویان و فارغ التحصیلان ایرانی به این کشورها افزود:« دلیل این مساله را باید در نظام آموزشی خودمان جستجو کنیم. مراجع، رفرنس‌‌ها و کتاب‌های دانشجویان ما در دوره تحصیلی مطابق با دانشگاه‌های آمریکاست، بنابراین این دانشجویان در گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های کانادا و آمریکا مشکل زیادی ندارند».

به گفته وی برای ورود به دانشگاه‌های آمریکا نیاز به موفقیت در آزمون GRE و کتاب این آزمون از متداول‌ترین و پرفروش‌ترین کتاب‌های دانشگاهی است که نشان از استقبال خرید در ایران دارد.

رئیس کارگروه نخبگان شورای عالی انقلاب فرهنگی ایران، درباره نحوه جمع آوری اطلاعات و آمار دانشجویان مهاجرت کننده ایرانی نیز گفت:« آماری که از مهاجرت نخبگان کشور موجود است، عمدتا از کشورهای مهاجرت‌پذیر بوده بر اساس سیستم کشوری مانند آمریکا که نوع ویزا افراد را مشخص می‌کند، 10 هزار و اندی دانشجوی ایرانی طی سال‌های 2013 و 2014 برای ادامه تحصیل به آمریکا رفتند که از این تعداد حدود 5 درصدشان در حوزه مهندسی مشغول به تحصیل شده‌اند».

سیدی با اشاره به خطراتی که اخیراً در این زمینه گریبان‌گیر کشور شده است، نیز تاکید کرد: «سرایت عطش مهاجرت از دانشگاه‌های بزرگی مانند شریف و تهران به فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های خوب شهرستان‌های کشور و تقلیل سنی تفکر مهاجرت به زیر 18 سال و دانش‌آموزان تیزهوش از جمله خطراتی است که کشور را در این زمینه تهدید می‌کند».

طبق گزارش‌ها آمار مهاجرت نخبگان ایرانی پس از انقلاب هر ساله زیادتر می شود . دولت‌های بر سر کار آمده پس از انقلاب برنامه‌ یا طرح‌ جدیدی برای جلوگیری از این مهاجرت ارائه ندادند . براساس آمار‌های سال 1388، صندوق بین‌المللی پول، ایران رتبه اول را در آمار مهاجرت نخبگان از میان 91 کشور در حال توسعه یا توسعه نیافته دنیا کسب کرده است.

صندوق بین‌المللی پول در این مورد گزارش داده است که سالانه حدود 180 هزار ایرانی تحصیلکرده به امید زندگی و یافتن موقعیت‌های شغلی بهتر از کشور خارج می‌شوند. این صندوق بین‌المللی در گزارش خود می‌افزاید که رقم خروج حدود 180 هزار نخبه تحصیلکرده از ایران، به معنی خروج سالانه 50 میلیارد دلار ارز از کشور است. طبق این آمار هم‌اکنون بیش از 250 هزار مهندس و پزشک ایرانی و بیش از 170 هزار ایرانی با تحصیلات عالیه در امریکا زندگی می‌کنند و طبق آمار رسمی اداره گذرنامه، در سال 87 روزانه 2/3 نفر با مدرک دکترا، 15 نفر با مدرک کارشناسی ارشد و صدها نفر با مدرک کارشناسی از کشور مهاجرت کرده‌اند.

برخی کارشناسان علوم اجتماعی در ایران می گویند علت مهاجرت ایرانیان به خارج از کشور تنها در کمبود امکانات تحصیلی و کار خلاصه نمی شود بلکه شرایط فشار که دولت بر مردم آورده و سلب آزادی‌های فردی و سیاسی افراد به خصوص قشر جوانان، از مهمترین عوامل افزایش مهاجرت ایرانی‌ها به خارج از کشور است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید